Czy w 2021 szczepiliśmy się na grypę? Czy poziom zaszczepień nadal jest tak fatalny?

Dokładnie 20 lat temu poziom zaszczepienia na grypę w Polsce wynosił prawie 11%. I był to najwyższy w historii szczepień przeciwko tej chorobie wskaźnik. Później było już tylko gorzej i rekord najniższego wskaźnika sięgnął ok. 3,2%. Jak jest w tym sezonie?

Czy w 2021 szczepiliśmy się na grypę? Czy poziom zaszczepień nadal jest tak fatalny?
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 22 grudnia 2021

Polska na szarym końcu

Szczepienia przeciwko grypie nigdy nie cieszyły się w Polsce szczególnym zainteresowaniem. Wskaźnik wyszczepień tylko w jednym sezonie sięgnął wyniku dwucyfrowego i było to w sezonie 2001/2002. Jak podaje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, pod tym względem jesteśmy na jednym z ostatnich miejsc w Europie.

Nie tylko COVID-19. Dla kogo bezpłatne szczepienia na GRYPĘ?Nie tylko COVID-19. Dla kogo bezpłatne szczepienia na GRYPĘ?Martyna Kowalska

Zdaje się jednak, że Polacy zaczynają rozumieć, że szczepienia przeciw grypie w czasie pandemii COVID-19 są kluczowym sposobem ograniczania jej negatywnych skutków — co zresztą podkreślali już eksperci. Mogą też ułatwić rozpoznanie i diagnostykę osób zakażonych SARS-CoV-2 i osób z innymi wirusowymi zakażeniami układu oddechowego, w tym, oczywiście, samą grypę. 

Rekord zaszczepień 20 lat temu

Jak wynika z badania CBOS 2021 rok zakończy się wynikiem sięgającym niemal rekordu sprzed 20 lat. Poziom zaszczepienia, według deklaracji ankietowanych, wyniósł 9%, a kolejne 9% planuje się zaszczepić. Trzeba tu dodać, że sezon grypowy nie kończy się wraz z zakończeniem roku i pełne dane sezonu 2021/2022 poznamy w okolicach drugiego kwartału zbliżającego się roku.

- W czasie pandemii COVID-19 zainteresowanie Polaków szczepieniem przeciwko grypie jest wyraźnie większe niż wcześniej - zauważają specjaliści Centrum Badania Opinii Społecznej. Już w ubiegłym sezonie kształtował się on na poziomie 6%, czyli zdecydowanie więcej niż w poprzednich latach. 

Bezpłatnie szczepienia przeciw grypie. Dla wszystkich pełnoletnichBezpłatnie szczepienia przeciw grypie. Dla wszystkich pełnoletnichMikołaj Frączak

- W porównaniu z wynikami badań z ubiegłych lat, realizowanymi również w pierwszej połowie listopada, wzrósł odsetek respondentów, którzy deklarują, że już zaszczepili się przeciwko grypie w danym sezonie (9%, w stosunku do roku 2020 wzrost o 3 punkty procentowe) — przekazuje CBOS.

Kto szczepi się najczęściej?

Z badania wynika, że są to osoby z grupy „średni personel, technicy”, tj. pielęgniarki, podoficerowie i policjanci (26%). Są to grupy zawodowe, którym przysługują bezpłatne szczepionki. Kolejną grupą, która w tym sezonie chętniej się szczepi to emeryci — 13% i kadra kierownicza oraz specjaliści z wyższym wykształceniem  -12%.

- Odsetek zaszczepionych przeciwko grypie rośnie wraz z wielkością miejscowości zamieszkania (od 6% wśród mieszkańców wsi do 15% w grupie zamieszkujących miasta co najmniej półmilionowe) — przekazuje CBOS.

Jest wzrost, ale czy satysfakcjonujący?

Choć wzrasta liczba osób szczepiących się przeciwko grypie, to i tak widoczne jest niskie zużycie szczepionek. - Aktualny poziom wydań produktów do punktów szczepień nie wzrasta proporcjonalnie do czasu trwania akcji — czytamy w Aptekarzu Polskim.

Narodowy Program Szczepień. Jak działa?Narodowy Program Szczepień. Jak działa?Michał Górecki

Aktualny stan zaszczepienia ogólnej populacji do 5 listopada 2021 roku był szacowany na poziomie ok. 1 mln osób. Podczas gdy poziom zaszczepienia w grupach uprawnionych na ten dzień nie przekroczył progu 250 tys. osób przy docelowej szacowanej realizacji 3 mln szczepień. Takie plany miało Ministerstwo Zdrowia, co zostało zresztą zawarte w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 27 sierpnia 2021 r. w sprawie metody zapobiegania grypie sezonowej w sezonie 2021/2022.

Czy sezon 2021/2022 zamknie się rekordem liczby zaszczepień przeciwko grypie? Na odpowiedź musimy jeszcze poczekać, zwłaszcza, że jeszcze 9% deklaruje gotowość przyjęcia preparatu, zwłaszcza, że dla wielu jest on darmowy.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!