Czym jest informacja publiczna i jak uzyskać do niej dostęp?

Jedną z najważniejszych zasad demokracji jest niewątpliwie suwerenność narodu, który sprawuje władzę bezpośrednio lub przez swoich przedstawiciel, pełniąc funkcję suwerena, każdy z nas może zaś uzyskać dostęp do informacji publicznej. Jak o nią wnioskować? Wyjaśniamy.

Czym jest informacja publiczna i jak uzyskać do niej dostęp?
  • Jakub Stasak
  • /
  • 25 listopada 2024

Czym jest informacja publiczna?

Zarówno sama definicja informacji publicznej, jak i szczegółowy opis procedury dostępu do niej, zawarty został w ustawie z dnia 6 września 2001 roku (z późniejszymi zmianami) o dostępie do informacji publicznej.

Zgodnie z artykułem 1. niniejszego aktu prawnego:

„Każda informacja o sprawach publicznych stanowi informację publiczną w rozumieniu ustawy”.

Kto nie ma prawa do zasiłku dla bezrobotnych?Kto nie ma prawa do zasiłku dla bezrobotnych?Katarzyna Leszczak

Do analizowanej kwestii odwołuje się ponadto artykuł 61. Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej:

„Obywatel ma prawo do uzyskiwania informacji o działalności organów władzy publicznej oraz osób pełniących funkcje publiczne. Prawo to obejmuje również uzyskiwanie informacji o działalności organów samorządu gospodarczego i zawodowego, a także innych osób oraz jednostek organizacyjnych w zakresie, w jakim wykonują one zadania władzy publicznej i gospodarują mieniem komunalnym lub majątkiem Skarbu Państwa”.

Jakie podmioty zobowiązane są do udostępnienia informacji publicznej?

Co niezmiernie istotne, cytowana na wstępie ustawa stanowi, iż prawo dostępu do informacji publicznej przysługuje każdemu – w odróżnieniu od Konstytucji uniezależnia je tym samym od posiadania polskiego obywatelstwa.

Jak sprawdzić księgę wieczystą przez Internet ?Jak sprawdzić księgę wieczystą przez Internet ?Katarzyna Leszczak

Zobowiązane do udostępniania informacji publicznej są władze publiczne oraz inne podmioty wykonujące zadania publiczne, w szczególności zaś:

• organy władzy publicznej,

• organy samorządów gospodarczych i zawodowych,

• podmioty reprezentujące zgodnie z odrębnymi przepisami Skarb Państwa,

• podmioty reprezentujące państwowe osoby prawne albo osoby prawne samorządu terytorialnego oraz podmioty reprezentujące inne państwowe jednostki organizacyjne, albo jednostki organizacyjne samorządu terytorialnego,

• podmioty reprezentujące inne osoby lub jednostki organizacyjne, które wykonują zadania publiczne lub dysponują majątkiem publicznym, oraz osoby prawne, w których pozycję dominującą w rozumieniu przepisów o ochronie konkurencji i konsumentów mają Skarb Państwa, jednostki samorządu terytorialnego lub samorządu gospodarczego albo zawodowego.

Ważne: Od osoby wnioskującej o dostęp do informacji publicznej nie wolno żądać wykazania interesu prawnego lub faktycznego.

Prawo do informacji publicznej obejmuje możliwość:

• uzyskania informacji publicznej, w tym uzyskania informacji przetworzonej w takim zakresie, w jakim jest to szczególnie istotne dla interesu publicznego,

• wglądu do dokumentów urzędowych,

• dostępu do posiedzeń kolegialnych organów władzy publicznej pochodzących z powszechnych wyborów,

• niezwłocznego uzyskania informacji publicznej zawierającej aktualną wiedzę o sprawach publicznych.

Jak uzyskać dostęp do informacji publicznej?

Istnieją dwa podstawowe sposoby udostępniania informacji publicznej:

• czynny – wydawanie biuletynów i ogłoszeń (np. Biuletyn Informacji Publicznej dostępny w rządowym serwisie internetowym),

• bierny – obowiązek udzielenia informacji na wniosek.

W przypadku, gdy nie znaleźliśmy interesującej nas informacji publicznej w ogólnodostępnych źródłach, należy złożyć wniosek o jej udzielenie.

Kiedy potrzebna jest zgoda obojga rodziców?Kiedy potrzebna jest zgoda obojga rodziców?Jakub Stasak

Nie istnieje jeden uniwersalny wzór wniosku o udzielenie informacji publicznej, powinien on jednak zawierać następujące elementy:

• oznaczenie wnioskodawcy (imię i nazwisko, adres),

• oznaczenie organu, który zobowiązany jest do udzielenia informacji,

• wskazanie rodzaju i zakresu informacji, którą chcemy uzyskać,

• wskazanie preferowanego sposobu oraz formy udostępnienia informacji,

• podpis wnioskodawcy.

Wniosek możemy wysłać na adres poczty tradycyjnej lub elektronicznej danego podmiotu bądź doręczyć osobiście do jego siedziby.

Udostępnianie informacji publicznej na wniosek następuje bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku.

Jeżeli informacja publiczna nie może być udostępniona we wspomnianym terminie, podmiot zobowiązany do jej udostępnienia powiadamia w tym terminie o powodach opóźnienia oraz o terminie, w jakim udostępni informację – nie może być on jednak dłuższy niż 2 miesiące od dnia złożenia wniosku.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!

O nas

Rzetelna Grupa

Rzetelna Grupa Sp. z o.o - firma doradztwa biznesowo-prawnego. Jest właścicielem marki dziennikprawny.pl

Wydawca

Rzetelna Grupa Sp. z o.o.
ul. Nowogrodzka 42 lok. 12
00-695 Warszawa
[email protected]
NIP: 524-261-19-51, Regon: 141022624, KRS: 0000284065
Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie
XII Wydział Gospodarczy KRS
Kapitał zakładowy: 50.000 zł
2007 - 2024 © Copyright - Rzetelna Grupa Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.