Dług Polski wzrósł o 33 miliardy złotych

Dług publiczny Polski niestety stale rośnie. W stosunku do 2022 r. powiększył się aż o 33 mld zł. Dlaczego tak się dzieje?

Dług Polski wzrósł o 33 miliardy złotych
  • Damian Jemioło
  • /
  • 31 sierpnia 2023

Dług publiczny Polski rośnie

Dług publiczny Polski systematycznie rośnie, osiągając na koniec lipca 2023 r. kwotę 1271,3 mld zł. To oznacza wzrost o około 33 mld zł w porównaniu z końcem 2022 r. Tendencja ta jest związana głównie z rosnącymi potrzebami budżetu, które nieuchronnie przyczyniają się do większego zadłużenia.

Rośnie zadłużenie młodych PolakówRośnie zadłużenie młodych Polaków Martyna Kowalska

Ministerstwo Finansów podało wstępne szacunki, z których wynika, że blisko 991 mld zł to dług krajowy. Z kolei 280 mld zł stanowią zobowiązania w innych walutach. To oznacza, że niemal 22% długu zaciągnęliśmy w obcych walutach. Nietrudno sobie wyobrazić, że w razie wahań kursów czy kryzysów finansowych może to znacząco wpłynąć na wzrost zadłużenia. Niestety, coraz częściej pożyczamy pieniądze m.in. z Chińskiej Republiki Ludowej.

Wyraźny wzrost długu to sygnał, że gospodarka boryka się z trudnościami. Wskaźnik ten wynika także z faktu, że w pierwszej połowie roku deficyt w kasie państwa wyniósł już 12,7 mld zł, a rząd zakłada, że przez cały 2023 r. może osiągnąć nawet 92 mld zł.

Coraz więcej pieniędzy rozdawanych przez rząd?

Dodatkowo rząd podnosi różnego rodzaju świadczenia socjalne czy zapowiada wzrost emerytur. Przykładowo PiS obiecuje wzrost tzw. 14. emerytury do 2200 zł netto jeszcze w 2023 r. Dla przypomnienia w 2022 r. emerytura wynosiła ok. 1590 zł brutto. 

Minister rodziny Marlena Maląg podkreśliła, że to zwiększenie wiąże się z dodatkowym kosztem dla budżetu państwa – aż 9 miliardów złotych (dodatkowo do około 9,8 miliarda złotych już przewidzianych w ustawie wprowadzającej 14. emeryturę jako świadczenie stałe).

A warto dodać, że zwiększone zostanie też świadczenie socjalne 500+ do 800 zł. Może nas to kosztować nawet o 15 mld zł więcej. I to mimo że prezes PiS Jarosław Kaczyński wskazywał jakiś czas temu, że podniesienie programu 500+ mogłoby przynieść efekt proinflacyjny. 

Banki wykupują coraz więcej obligacji?

Co ciekawe – wraz ze wzrostem zadłużenia odnotowujemy też więcej wykupowania obligacji przez banki. To one pozostawały największymi nabywcami wyemitowanych obligacji krajowych. Banki wykupiły ich za 35,2 mld zł. 

Przedawnienie długu. Zobacz, kiedy nie musisz spłacać zadłużeniaPrzedawnienie długu. Zobacz, kiedy nie musisz spłacać zadłużeniaMichał Górecki

Z kolei pozabankowy sektor zwiększył swój portfel papierów wartościowych o 11,2 mld zł – w tym gospodarstwa domowe o 6,7 mld zł. Natomiast inwestorzy zagraniczni sprzedali nawet 11,3 mld zł obligacji.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!