E-konsultacje przyspieszą kontakt ze specjalistą

Szybka diagnoza u lekarza rodzinnego w kontakcie ze specjalistą bez względu na miejsce zamieszkania oraz możliwość bieżącej konsultacji między specjalistami w przypadku poważniejszych stanów chorobowych. Takie możliwości daje właśnie uruchomiony projekt e-Konsylium.

E-konsultacje przyspieszą kontakt ze specjalistą
  • Joanna Gościńska
  • /
  • 11 maja 2023

Projekt wart 20 mln zł

Projekt, na który Ministerstwo Zdrowia przeznaczyło ponad 20 mln złotych, umożliwi e-konsultacje specjalistyczne pomiędzy lekarzem POZ i specjalistą ze szpitala partnerskiego, jak też pomiędzy specjalistą ze szpitala partnerskiego i specjalistą z ośrodka wysokospecjalistycznego.

W rozpoczętym właśnie w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu pilotażu będą możliwe konsultacje kardiologiczne oraz onkologiczne w zakresie nowotworu piersi.

Łącznie działać będzie osiem sieci w ramach projektu e-konsylium: po cztery z dziedziny kardiologii i onkologii oraz czterdzieści szpitali partnerskich: po dwadzieścia z każdej specjalizacji. Do tego dochodzi osiemdziesiąt placówek POZ: po czterdzieści z każdej specjalizacji. Z e-konsultacji specjalistycznych skorzysta co najmniej 4 tys. pacjentów.

Jak e-konsultacje będą wyglądać w praktyce?

- To kolejny krok ze strony Ministerstwa Zdrowia, który ma przybliżyć pacjentowi lekarza specjalistę i ułatwić z nim kontakt. Mamy wszak opiekę koordynowaną, czyli bieżący kontakt ze specjalistą po stronie medycyny rodzinnej. Teraz uzupełniamy ją o kontakt i konsultacje ze szpitalem oraz konsultacje między szpitalami o różnym poziomie wyspecjalizowania. W każdej z tych sytuacji to pacjent jest w centrum zainteresowaniamówił minister zdrowia Adam Niedzielski.

NFZ wyda majątek na cyberbezpieczeństwo szpitaliNFZ wyda majątek na cyberbezpieczeństwo szpitaliMartyna Kowalska


Jak e-konsultacje będą wyglądać w praktyce? Za pośrednictwem specjalnej platformy powstałej pod nadzorem i ze środków Ministerstwa Cyfryzacji, lekarze będą mogli przekazywać sobie pełną dokumentację medyczną pacjenta wraz z wynikami z diagnostyki obrazowej oraz konsultować na bieżąco, przez kamerę stan zdrowia pacjenta.

Szybsza diagnostyka

- Narzędzia elektroniczne już od dłuższego czasu wspierają pacjentów i lekarzy. Mamy na tym polu jako Polska niemałe dokonania. Jest przecież e-recepta, e-skierowania, czy e-dokumentacja medyczna. E-konsultacje to rozwiązanie, które pomoże pacjentowi w szybszej diagnostyce  – mówił minister cyfryzacji Janusz Cieszyński.

Partnerem projektu e-Konsylium jest Instytut Łączności – Państwowy Instytut Badawczy, a środki przeznaczone na budowę specjalnej platformy pochodzą z Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach realizacji działań projakościowych w systemie ochrony zdrowia.

WHO: Życie seksualne to nie tylko reprodukcja i chorobyWHO: Życie seksualne to nie tylko reprodukcja i chorobyMonika Świetlińska

- Idea e-Konsylium to coś więcej niż standardowa konsultacja pacjenta, to nasza oferta skierowana do lekarzy rodzinnych. Dzięki temu rozwiązaniu pacjent — także ten trafiający do lekarza POZ w małej miejscowości — otrzyma szybko diagnozę i propozycję leczenia. To rozwiązanie jest szczególnie ważne w kontekście alarmujących statystyk w zakresie schorzeń kardiologicznychmówił dyrektor Instytutu Chorób Serca Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu prof. Piotr Ponikowski.

Projekt będzie realizowany do 31 grudnia 2023 r. A po tej dacie będzie rozszerzony o kolejne zakresy specjalizacji i świadczeń.

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!