Nie ma żadnej epidemii gruźlicy w szkołach! Sanepid ostrzega

W ostatnim czasie coraz częściej dochodzi do prób oszustw związanych z podszywaniem się pod oficjalne instytucje. Jedną z nich jest Główny Inspektorat Sanitarny (GIS). Fałszywe pisma, które mają na celu wyłudzenie danych osobowych oraz pieniędzy, mogą mieć poważne konsekwencje dla osób, które na nie wpadną. Dlatego warto wiedzieć, jak odróżnić prawdziwe pismo od fałszywego, a także jak się przed nimi bronić.

Nie ma żadnej epidemii gruźlicy w szkołach! Sanepid ostrzega
 • Monika Świetlińska
 • /
 • 10 maja 2023

Nieprawdziwe informacje. Nie ma żadnej gruźlicy!

- Do niektórych szkół w Polsce trafiło dzisiaj sfałszowane pismo, w którym nadawca podszywa się pod Główny Inspektorat Sanitarny i informuje o obowiązku poddania się badaniom przesiewowym pod kątem gruźlicy - napisał Główny Inspektorat Sanitarny.

Co grozi za okradanie pracodawcy?Co grozi za okradanie pracodawcy?Jakub Stasak

Jak zapewnił GIS, pismo nie pochodzi od Głównego Inspektoratu Sanitarnego, nie zostało podpisane przez Głównego Inspektora Sanitarnego wz. (sfałszowany podpis) i jest próbą rozpowszechniania dezinformacji oraz zasiania paniki. Żadne z opisanych w nim działań nie są prowadzone. Zawarte w wiadomościach informacje są nieprawdziwe i nie należy się do nich stosować.

Wiadomości przekazywane są z błędnego adresu "[email protected]" (brakuje kropki pomiędzy sanepid a gov — i jedynie tyle różni fałszywy adres od prawdziwego).

Podszywanie się pod GIS – jak wyglądają fałszywe pisma?

Oszuści coraz sprawniej tworzą fałszywe pisma, które wyglądają jak oficjalne dokumenty. Przesyłane są one najczęściej za pośrednictwem poczty elektronicznej, lecz zdarza się także, że oszuści kontaktują się telefonicznie. 

Fałszywe pisma mogą zawierać groźby karne, wezwania do zapłaty określonej kwoty, czy żądanie przesłania danych osobowych. Ważne jest, aby nie dawać się zwieść pozorom – oryginalne pismo z GIS-u nie będzie zawierać żadnych gróźb czy żądań.

Jak odróżnić fałszywe pismo od prawdziwego?

Metoda "na policjanta" wciąż działa. 22-letnia oszustka zatrzymanaMetoda "na policjanta" wciąż działa. 22-letnia oszustka zatrzymanaJakub Stasak

 1. Niezgodność danych adresowych – GIS zawsze podaje swoje dane kontaktowe, takie jak adres, numer telefonu, czy adres e-mail. Sprawdź, czy podane informacje zgadzają się z oficjalnymi danymi GIS-u.

 2. Błędy ortograficzne i gramatyczne – oficjalne pisma z GIS-u są zawsze napisane poprawnie i precyzyjnie. Fałszywe pisma mogą (ale nie muszą) zawierać błędy, które świadczą o ich niewiarygodności.

 3. Pieczęci i podpisów – oficjalne pisma z GIS-u zawsze zawierają pieczęcie oraz podpisy upoważnionych osób. Jeżeli na piśmie brakuje tych elementów, należy zachować szczególną ostrożność. Jeśli są, sprawdzić nazwisko i skontaktować się z GIS, by potwierdzić, że taka osoba pismo wysłała.

 4. Żądanie przekazania danych osobowych – GIS nigdy nie żąda przekazania danych osobowych drogą elektroniczną. Jeżeli na piśmie znajduje się taka prośba, prawdopodobnie mamy do czynienia z oszustwem.

 5. Wezwanie do zapłaty – GIS nie wysyła wezwań do zapłaty za pośrednictwem poczty elektronicznej. Jeśli otrzymasz takie pismo, prawdopodobnie jest to próba oszustwa.

 6. Wezwanie do nieplanowanego działania. GIS działa zawsze z ustalonym harmonogramem, zalecenia by robić inaczej mogą być podejrzane.

Jak się bronić przed fałszywymi pismami?

Mamy dla  Ciebie kilka wskazówek, które pomogą Ci ustrzec się przed fałszywymi pismami podszywającymi się pod Główny Inspektorat Sanitarny:

Tyle się mówi o tych oszustwach, a Polacy przez naiwność nadal tracą majątkiTyle się mówi o tych oszustwach, a Polacy przez naiwność nadal tracą majątkiMonika Świetlińska

  • Zgłaszanie prób oszustwa – jeśli otrzymasz podejrzane pismo, zgłoś to odpowiednim służbom, takim jak Policja czy GIS. Informując o próbie oszustwa, przyczyniasz się do walki z tego rodzaju przestępczością.
  • Weryfikacja danych kontaktowych – przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji sprawdź, czy podane dane kontaktowe zgadzają się z danymi oficjalnymi GIS-u. Nie bój się zadzwonić na podany numer, aby potwierdzić autentyczność pisma.
   • Nie przekazywanie danych osobowych – nie podawaj swoich danych osobowych oraz informacji finansowych przez telefon czy e-mail, zwłaszcza jeśli nie jesteś pewien, z kim rozmawiasz lub do kogo wysyłasz wiadomość.
    • Zachowanie ostrożności w komunikacji internetowej – unikaj otwierania podejrzanych linków oraz załączników, które mogą zawierać złośliwe oprogramowanie. Skorzystaj z programów antywirusowych oraz zabezpieczeń, które uchronią Cię przed atakami.
     • Edukacja i informacja – śledź informacje na temat aktualnych prób oszustw oraz ucz się, jak je rozpoznawać. Im więcej wiesz na ten temat, tym trudniej będzie oszustom wprowadzić Cię w błąd.
      • Konsultacja z innymi – jeśli nie jesteś pewien, czy otrzymane pismo jest autentyczne, skonsultuj się z innymi osobami, które mogą Ci pomóc ocenić jego wiarygodność. Może to być np. specjalista ds. bezpieczeństwa, adwokat lub inny ekspert.

       Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
       Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

       Security Magazine

       Czy ten artykuł był przydatny?

       Newsletter

       Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!