1 mld zł na wsparcie transplantologii

Ministerstwo Zdrowia w 2023 roku rozda aż 100 mln zł na wspieranie trasplantologii. Na początek pieniądze trafią do 7 placówek m.in. w Warszawie, Białymstoku, Wrocławiu i Gdańsku. 

1 mld zł na wsparcie transplantologii
  • Joanna Gościńska
  • /
  • 12 maja 2023

100 mln do rozdania w 2023 roku

W najbliższych latach na transplantologię trafi 1 mld zł. Tylko w tym roku będzie to 100 mln zł. Ministerstwo Zdrowia powołuje koordynatorów biorców organów i wyposażamy szpitale w sprzęt.

 - Podjęliśmy wiele działań na rzecz zwiększania dawstwa. Rozwijamy sieć koordynatorów transplantacyjnych oraz rozszerzamy sieć o koordynatorów biorcy. Objęliśmy wsparciem oddziały anestezjologii i intensywnej terapii z największą aktywnością donacyjną. W 2023 r. planujemy wsparcie w wysokości 25 mln zł dla 50 placówek. Przygotowaliśmy też kontynuację Narodowego Programu Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej, aby przez 10 lat przeznaczyć miliard złotych na transplantologięwyjaśnił minister zdrowia Adam Niedzielski.

NFZ wyda majątek na cyberbezpieczeństwo szpitaliNFZ wyda majątek na cyberbezpieczeństwo szpitaliMartyna Kowalska

Wiceminister Zdrowia Marcin Martyniak dodał, że siedem placówek przeszczepiających narządy otrzyma w tym roku dofinansowanie z UE (środki REACT-UE), które będą przeznaczone na rozbudowę ośrodków, doposażenie i transport organów. — Polepszy się jakość świadczeń w zakresie transplantologii i komfort pacjenta, a także zwiększy się potencjał transplantacyjny. Wzajemne wspieranie się tych 7 ośrodków ma duże znaczenie w zakresie transportu, koordynacji leczenia i przyspieszenia realizacji procedur transplantacyjnych wyliczał wiceminister Martyniak.

 Szczęśliwa siódemka

Dofinansowanie w wysokości od 5,2 mln do 18,4 mln zł otrzymają placówki:

  • Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku
  • Uniwersyteckie Centrum Kliniczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
  • Instytut „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”
  • Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Jana Mikulicza — Radeckiego we Wrocławiu
  • Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu
  • Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny im. Andrzeja Mielęckiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach
  • Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku.

"Każdy przeszczepiony narząd to jeden uratowany pacjent"

Profesor Michał Grąt, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego zaznaczył, że podczas pandemii COVID — 19 liczba przeszczepów spadła nie tylko w Polsce. — Ważne, że pracujemy nad tym, żeby identyfikować więcej zmarłych dawców. Każdy przeszczepiony narząd to jeden uratowany pacjent. Udało nam się wprowadzić w WUM wszystkie najnowocześniejsze na świecie metody leczenia narządów pobranych od zmarłych dawców, tak aby wykorzystać prawie wszystkie narządy, które można pobrać.

WHO: Życie seksualne to nie tylko reprodukcja i chorobyWHO: Życie seksualne to nie tylko reprodukcja i chorobyMonika Świetlińska

W czasie pandemia COVID-19 zmniejszyła się liczba przeszczepień narządów, ale już w roku 2022 była porównywalna z tą z 2019 roku. W roku 2022 dał się zauważyć w statystykach trend wzrostowy w zakresie liczby identyfikowanych i kwalifikowanych dawców zmarłych oraz liczby przeszczepianych narządów pobranych od żywych dawców. Więcej też było pobrań i przeszczepień wątroby i narządów klatki piersiowej.

    

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!