Polska na 3. miejscu w UE pod względem liczby paneli fotowoltaicznych

Polska znajduje się na 3. miejscu wśród krajów Unii Europejskiej pod względem ilości zainstalowanych paneli fotowoltaicznych. Mimo to pod względem ilości energii słonecznej na mieszkańca nie jesteśmy nawet w pierwszej 10. 

Polska na 3. miejscu w UE pod względem liczby paneli fotowoltaicznych
  • Damian Jemioło
  • /
  • 30 maja 2023

Wiceminister ogłasza wielki sukces

Wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska ogłosił wielki sukces fotowoltaiki w Polsce, powołując się m.in. na wzrost liczby zainstalowanych paneli fotowoltaicznych i „rachunki za energię” (choć wzrost ceny za prąd wzrósł o ok. 18% względem ubiegłego roku). 

AGH pracuje nad metodą recyklingu paneli słonecznychAGH pracuje nad metodą recyklingu paneli słonecznychMichał Górecki

Obecnie w Polsce z paneli fotowoltaicznych korzysta 1,3 mln osób. I faktycznie – jeśli wziąć pod uwagę te suche dane, to wychodzi na to, że znajdujemy się na 3. miejscu w Europie pod względem liczby instalacji. Wyprzedzają nas obecnie jedynie Niemcy i Hiszpania. Jednak wcale nie jest tak kolorowo, jak przedstawia to rząd. 

Ilość energii słonecznej na mieszkańca nie powala

Jeśli spojrzymy na ilość energii słonecznej przypadającej na mieszkańca, to nasz kraj nie znajduje się nawet w pierwszej 10. W tym rankingu prowadzą Niderlandy, gdzie przypada aż 1044 waty na jednego mieszkańca. Nasz udział w produkcji energii słonecznej w Europie wyniósł 12% w 2022 r., ale to ciągle za mało. 

W 2022 r. w Unii Europejskiej dostrzeżono rekordową moc paneli fotowoltaicznych – tj. 41,4 GW. Ta ilość energii wystarczyłaby do zasilenia 12,4 miliona domów. W porównaniu z 2021 r., kiedy moc paneli wynosiła 28,1 GW, nastąpił wzrost o 47%.

Energia słoneczna jest niezawodnym źródłem energii. Nie tylko rośnie liczba zainstalowanych paneli fotowoltaicznych, ale także zwiększa się ich wydajność – na przestrzeni ostatniego roku aż o 25%.

Panele fotowoltaiczne nie są ekologiczne?

Mimo to fotowoltaika również ma swoje problemy. Do stworzenia paneli potrzebny jest m.in. krzem, który wydobywa się głównie na tzw. globalnym Południu, czyli krajach Afryki i Ameryki Łacińskiej. Często pozyskiwany jest w sposób nieekologiczny, pogwałcający prawa pracownika i człowieka. Dodatkowo krzem jak każdy surowiec kopalny może się kiedyś skończyć. A powszechnie wykorzystujemy go także do tworzenia elektroniki czy elektrycznych aut. 

Co więcej – farmy paneli fotowoltaicznych mogą zmniejszać bioróżnorodność na terenach, na których powstają. Z kolei Harvard Business Review przewiduje, że z powodu ograniczonej żywotności paneli fotowoltaicznych te mogą wytworzyć 50 razy więcej odpadów w ciągu zaledwie 4 lat, niż przewiduje to np. MIędzynarodowa Agencja Energii Odnawialnej (IRENA). 

Co to jest fotowoltaika? Jak duża jest moc fotowoltaiki zainstalowanej w Polsce?Co to jest fotowoltaika? Jak duża jest moc fotowoltaiki zainstalowanej w Polsce?Jan Wróblewski

Każdy produkt niestety niesie za sobą koszt dla środowiska. Nawet tak „zielony”, jak panele fotowoltaiczne, które – owszem – bezpośrednio nie wytwarzają śladu węglowego, ale odciskają piętno na klimacie i gospodarce.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!