W Polsce powstanie 360 hal sportowych za 730 mln zł
Minister sportu i turystyki podjął decyzję o dofinansowaniu budowy 360 hal kwotą ponad 730 mln zł. Kiedy rozpocznie się budowa pierwszych hal?
- Damian Jemioło
- /
- 29 maja 2023
Nowe hale sportowe w Polsce
Minister Sportu i Turystyki, Kamil Bortniczuk, ogłosił dokładny budżet przeznaczony na budowę 360 przyszkolnych hal sportowych w ramach pierwszego naboru. Całkowity koszt projektu wyniesie 730 154 942 złote. Ministerstwo zakłada, że pierwsze hale zaczną być budowane jeszcze w 2023 r. Wszystko to w ramach programu Olimipia.
Aktywne uczestnictwo rodzica w edukacji — czy jest ważne?Małgorzata Łaziuk
Minister Kamil Bortniczuk twierdzi, że pierwszy nabór jest rezultatem starannie przeprowadzonego pilotażu. A ze względu na ogromne zainteresowanie programem, już teraz zapowiedziano kolejną turę naboru. Wnioski na realizację można będzie składać od 1 do 30 czerwca 2023 r.
3 warianty szkolnych hal
W ramach programu Olimpia przewidziane są 3 warianty wykonawcze przyszkolnych hal. Pierwsze 2 polegają na zadaszeniu hali konstrukcją drewnianą lub metalową, przykrytą membranową powłoką.
Istnieje również możliwość zastosowania rozsuwanych kurtyn lub żaluzji po bokach hal, co umożliwia naturalną wentylację i zapewnienie warunków gry na świeżym powietrzu w okresie letnim. 3 wariant zakłada metalowe zadaszenie o konstrukcji samonośnej, wykonane z modułów metalowych.
Hale mają zostać zbudowane nad boiskami wielofunkcyjnymi, które będą posiadały nawierzchnię poliuretanową lub trawiastą. Przy projektowaniu należy również rozważyć potrzebę budowy szatni i sanitariatów oraz połączenia hali ze szkołą.
Przemoc wobec dzieci. Co możesz zrobić jako sąsiad?Monika Świetlińska
Celem programu Olimpia ma być polepszenie dostępności do innowacyjnej infrastruktury sportowej przy placówkach edukacyjnych. Program w domyśle ma zaspokajać potrzeb dzieci i młodzieży oraz umożliwienie rozwoju sportowego i aktywności fizycznej w społecznościach lokalnych. Dotacja na dofinansowanie budowy hali sportowej może wynieść maksymalnie 70% całkowitych kosztów.
Jest to o tyle ważne, że w całym kraju według danych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku 22,3% dzieci ma nadwagę. Dodatkowo polska młodzież jest najszybciej tyjącą w Europie.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.