W Polsce powstanie 360 hal sportowych za 730 mln zł

Minister sportu i turystyki podjął decyzję o dofinansowaniu budowy 360 hal kwotą ponad 730 mln zł. Kiedy rozpocznie się budowa pierwszych hal?

W Polsce powstanie 360 hal sportowych za 730 mln zł
  • Damian Jemioło
  • /
  • 29 maja 2023

Nowe hale sportowe w Polsce

Minister Sportu i Turystyki, Kamil Bortniczuk, ogłosił dokładny budżet przeznaczony na budowę 360 przyszkolnych hal sportowych w ramach pierwszego naboru. Całkowity koszt projektu wyniesie 730 154 942 złote. Ministerstwo zakłada, że pierwsze hale zaczną być budowane jeszcze w 2023 r. Wszystko to w ramach programu Olimipia.

Aktywne uczestnictwo rodzica w edukacji —  czy jest ważne?Aktywne uczestnictwo rodzica w edukacji — czy jest ważne?Małgorzata Łaziuk

Minister Kamil Bortniczuk twierdzi, że pierwszy nabór jest rezultatem starannie przeprowadzonego pilotażu. A ze względu na ogromne zainteresowanie programem, już teraz zapowiedziano kolejną turę naboru. Wnioski na realizację można będzie składać od 1 do 30 czerwca 2023 r. 

3 warianty szkolnych hal

W ramach programu Olimpia przewidziane są 3 warianty wykonawcze przyszkolnych hal. Pierwsze 2 polegają na zadaszeniu hali konstrukcją drewnianą lub metalową, przykrytą membranową powłoką. 

Istnieje również możliwość zastosowania rozsuwanych kurtyn lub żaluzji po bokach hal, co umożliwia naturalną wentylację i zapewnienie warunków gry na świeżym powietrzu w okresie letnim. 3 wariant zakłada metalowe zadaszenie o konstrukcji samonośnej, wykonane z modułów metalowych.

Hale mają zostać zbudowane nad boiskami wielofunkcyjnymi, które będą posiadały nawierzchnię poliuretanową lub trawiastą. Przy projektowaniu należy również rozważyć potrzebę budowy szatni i sanitariatów oraz połączenia hali ze szkołą.

Przemoc wobec dzieci. Co możesz zrobić jako sąsiad?Przemoc wobec dzieci. Co możesz zrobić jako sąsiad?Monika Świetlińska

Celem programu Olimpia ma być polepszenie dostępności do innowacyjnej infrastruktury sportowej przy placówkach edukacyjnych. Program w domyśle ma zaspokajać potrzeb dzieci i młodzieży oraz umożliwienie rozwoju sportowego i aktywności fizycznej w społecznościach lokalnych. Dotacja na dofinansowanie budowy hali sportowej może wynieść maksymalnie 70% całkowitych kosztów.

Jest to o tyle ważne, że w całym kraju według danych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku 22,3% dzieci ma nadwagę. Dodatkowo polska młodzież jest najszybciej tyjącą w Europie.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!