Jak przedłużyć prawo jazdy?

Prawo jazdy to dokument z określonym terminem ważności. Co robić, kiedy data wskazuje na to, aby odnowić uprawnienia? Ile to kosztuje i kiedy trzeba złożyć odpowiednie dokumenty?

Jak przedłużyć prawo jazdy?
  • Joanna Gościńska
  • /
  • 18 kwietnia 2023

W Polsce prawo jazdy jest ważne przez określony czas, który zależy od rodzaju dokumentu o jaki posiadamy. Zwykle prawo jazdy kategorii B, które pozwala na prowadzenie samochodów osobowych (do 9 miejsc siedzących) oraz motocykli o pojemności do 125 cm3 i mocy nieprzekraczającej 11 kW, jest ważne przez 15 lat.

Natomiast dla kierowców starszych niż 65 lat, prawo jazdy kategorii B jest ważne przez okres 5 lat. Po upływie tego czasu konieczne jest przedłużenie dokumentu uprawiającego do jazdy. W przypadku innych kategorii prawa jazdy, takich jak na przykład kategoria C, C+E, D lub D+E, ważność prawa jazdy wynosi zwykle 5 lat i również wymagane jest jego przedłużenie po upływie tego czasu.

Jak przedłużyć prawo jazdy?

Przedłużenie prawa jazdy jest możliwe od trzech miesięcy przed upływem jego ważności. Należy pamiętać, że prowadzenie pojazdu bez ważnego prawa jazdy jest nielegalne i może skutkować mandatem lub innymi konsekwencjami.

Aby przedłużyć prawo jazdy, należy udać się do najbliższego urzędu miasta lub starostwa powiatowego, który jest właściwy dla twojego miejsca zamieszkania. W większych miastach istnieją także urzędy dzielnicowe, w których można załatwić tę sprawę.

Ogromna popularność prawa jazdy w telefonieOgromna popularność prawa jazdy w telefonieAnna Malinowska

Na miejscu należy złożyć wniosek o przedłużenie prawa jazdy. Wniosek ten można pobrać w urzędzie lub wypełnić online na stronie Ministerstwa Cyfryzacji. Do wniosku należy dołączyć aktualne zdjęcie oraz oryginał prawa jazdy.

W przypadku, gdy w trakcie ważności prawa jazdy doszło do zmiany danych osobowych, należy zaktualizować je na początku procesu przedłużania. Wymagane dokumenty to dowód osobisty oraz akt stanu cywilnego (w przypadku zmiany nazwiska).

Opłata za przedłużanie

Należy uiścić opłatę za przedłużenie prawa jazdy. Opłatę można dokonać na miejscu w urzędzie lub przez przelew. Wynosi ona obecnie 100 złotych. Jest to stała opłata niezależna od rodzaju prawa jazdy czy też czasu, jaki upłynął od jego wydania.

Zatrzymanie prawa jazdy za alkohol a konsekwencje prawne – jak postępować?Zatrzymanie prawa jazdy za alkohol a konsekwencje prawne – jak postępować?Rafał Stępniewski

Opłatę można uiścić w dowolny sposób, np. gotówką lub kartą płatniczą, w kasie urzędu, lub dokonać przelewu na wskazane konto. W przypadku dokonywania przelewu, konieczne jest podanie numeru PESEL oraz numeru prawa jazdy, na które ma zostać dokonane przedłużenie.

Warto jednak pamiętać, że oprócz opłaty za przedłużenie prawa jazdy, mogą wystąpić dodatkowe koszty związane z wymianą zdjęcia lub w przypadku konieczności wydania nowego dowodu rejestracyjnego.

Po 30 dniach nowe prawo jazdy

Po złożeniu wniosku i dokonaniu opłaty, urząd wyda potwierdzenie złożenia wniosku. Na podstawie potwierdzenia przedłużenia prawa jazdy można prowadzić pojazd, jeśli poprzednie prawo jazdy straciło ważność. Nowe prawo jazdy zostanie wydane w ciągu 30 dni roboczych i można je odebrać osobiście w urzędzie lub wybrać opcję wysyłki pocztą.

Ważne jest, aby pamiętać, że przedłużone prawo jazdy ma taką samą ważność, jak oryginał i będzie ważne przez kolejne okresy czasu, takie same jak pierwotne prawo jazdy.

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!