Czy teraz prowadzenie biznesu w Polsce będzie prostsze?
Prostsze rozpoczynanie działalności gospodarczej, łatwiejsze przepisy dotyczące prowadzenia firm, sprawniejsza sukcesja oraz przyjazne prawo gospodarcze. To cztery filary proponowanego przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii nowego pakietu zmian dla przedsiębiorców. Mają one na celu poprawę warunków instytucjonalnych i prawnych dla firm. Propozycja nowych rządowych rozwiązań została przekazana do konsultacji i uzgodnień, które potrwają do 4 maja 2023 roku. Czy prowadzenie firmy w Polsce stanie się prostsze?
- Anna Petynia-Kawa
- /
- 20 kwietnia 2023
Cztery filary zmian dla przedsiębiorców
Propozycja rządu przewiduje zmiany, które będą dotyczyły czterech filarów związanych z prowadzeniem firmy:
- prostszych pierwszych kroków w prowadzeniu biznesu,
- łatwiejszej sukcesji w firmach,
- przyjaznego prawa gospodarczego,
- prostszych zasad prowadzenia biznesu.
Jaki jest cel wprowadzania zmian dla przedsiębiorców?
Zmiany ułatwią przedsiębiorcom prowadzenie działalności w Polsce na różnych etapach rozwoju firmy – od podjęcia decyzji o jej prowadzeniu, przez cały cykl funkcjonowania, aż do momentu przekazania firmy następcom prawnym - powiedział minister Waldemar Buda.
Co to jest pełna księgowość?Anna Malinowska
Rząd proponuje serię zmian w Kodeksie cywilnym, Kodeksie postępowania cywilnego i Prawie przedsiębiorców, które jednoznacznie określą procedurę, na mocy której osoby nieletnie będą mogły podejmować i wykonywać działalność gospodarczą lub zawodową za zgodą sądu opiekuńczego.
Zmiany — prostsze zasady prowadzenia firm
Naszym celem jest wprowadzenie kolejnych rozwiązań, które poprawią relacje między przedsiębiorcami a administracją publiczną. Poniżej przedstawiamy główne zmiany:
- Ograniczenie wzywań do urzędu — wizyty w urzędach będą wymagane jedynie w wyjątkowych sytuacjach, a instytucje państwowe będą korzystać przede wszystkim z e-maili lub listów. Dzięki temu postępowania będą przyspieszone, co zaoszczędzi czas przedsiębiorców.
- Ograniczenie stosowania pieczątek - brak pieczątki nie będzie już powodem do odrzucenia pisma jako niekompletnego. Nie będzie również wymagane od przedsiębiorców posługiwanie się pieczątką. Dzięki temu kontakty z urzędami będą mniej formalne.
- Usprawnienie kontroli w firmach - przedsiębiorcy otrzymają listę dokumentów i informacji wymaganych podczas kontroli razem z zawiadomieniem o niej. Dzięki temu kontrola będzie przebiegała szybciej i sprawniej.
- Mniej papierkowej roboty - wprowadzenie możliwości doręczania załączników na nośnikach elektronicznych, takich jak płyty CD czy pendrive'y. To z kolei przyczyni się do dalszej cyfryzacji i przyspieszenia postępowań administracyjnych.
Łatwiejszy start w prowadzeniu biznesu dla młodych osób
Seria zmian w Kodeksie cywilnym, Kodeksie postępowania cywilnego i Prawie przedsiębiorców mają ułatwić początki prowadzenia biznesu. Precyzyjnie określą one procedurę, dzięki której osoby niepełnoletnie mogą podejmować i wykonywać działalność gospodarczą lub zawodową za zgodą sądu opiekuńczego.
Jak wybrać prawnika do firmy?Mikołaj Frączak
Dzięki temu młodzi przedsiębiorcy będą mogli łatwiej wejść na rynek, szczególnie w dobie rozwoju gospodarki cyfrowej. Jednocześnie celem jest eliminacja patologicznych sytuacji, takich jak rejestrowanie firm na 2-letnich dzieciach przez rodziców w celu obejścia przepisów.Prostsza i sprawniejsza sukcesja w firmach
Sukcesja firmy ma być znacznie prostsza. W ułatwieniach znalazły się następujące pomysły:
- Uproszczenie procedury ustanawiania zarządcy sukcesyjnego – obniżenie wymaganego udziału spadkobierców do 75% (zamiast 85%).
- Automatyczne wydłużenie czasu trwania zarządu sukcesyjnego – możliwość automatycznego przedłużenia czasu trwania zarządu sukcesyjnego po złożeniu wniosku, bez konieczności oczekiwania na postanowienie sądu, co pomoże utrzymać firmę w rękach spadkobierców w razie potrzeby.
- Ułatwiony dostęp do rachunku bankowego – umożliwienie zarządcy sukcesyjnemu korzystania z rachunku bankowego na takich samych warunkach jak przedsiębiorca, co pozwoli na korzystanie z bankowości internetowej i usprawni wykonywanie obowiązków.
Przyjaźniejsze prawo gospodarcze
Ustawodawca zaznacza także, że wie, jak kluczowe dla przedsiębiorców są stabilne i dobrej jakości ramy prawne. Z tego powodu chce wprowadzić w Prawie przedsiębiorców ulepszenia, które udoskonalą otoczenie prawne prowadzenia biznesy.
Jak się zabezpieczyć przed nieuczciwym kontrahentem?Rafał Stępniewski
W ramach tego pakietu zmian zaproponowano wprowadzenie:
Zasady "one in, one out" — wprowadzając nowe wymagania administracyjne, projektodawca będzie dążył do zmniejszenia innych wymogów.
Obowiązkowej oceny ex post przepisów gospodarczych, gdy konsultacje publiczne nie były przeprowadzone.
Zasady "dwóch terminów" - zasadniczo przepisy prawa gospodarczego powinny wchodzić w życie pierwszego stycznia lub pierwszego czerwca danego roku.
Ponadto zaproponowano cykliczne tworzenie co 4 lata polityki regulacyjnej, w której będą określane najważniejsze działania mające na celu poprawę otoczenia prawno-biznesowego w Polsce.
Trwają konsultacje społeczne
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.