Jakich produktów nie można zwrócić?

W sklepach stacjonarnych oraz internetowych dziś można kupić naprawdę wiele produktów będących niezbędnymi do życia  lub mających za zadanie sprawiać przyjemność, pozwalających na miłe spędzenie czasu. Często także kupowane są artykuły przeznaczone na prezent.

Jakich produktów nie można zwrócić?
  • Małgorzata Łaziuk
  • /
  • 17 lutego 2023

Bardzo często pojawiają się okoliczności, w wyniku których niezbędne jest dokonanie zwrotu nabytego produktu. Może to być na przykład zwrot nietrafionego prezentu, nieodpowiedni rozmiar, czy niepasujący kolor.

Niektóre firmy wychodzą naprzeciw klientowi i w chwili, kiedy nie ma możliwości zwrotu (na przykład w placówkach stacjonarnych) proponowana jest wymiana towaru.

Czego nie można zwrócić?

W sklepach stacjonarnych, wbrew pozorom, zwrotom nie podlega naprawdę duża ilość produktów. Bardzo często nie można zwracać artykułów, nawet jeśli nie minęło dużo czasu od odejścia od kasy. Dotyczy to na przykład żywności, pieluszek jednorazowych, czy mleka modyfikowanego. Nie da się także oddać produktów wziętych z lodówek lub zamrażarek: powodem jest przerwanie ciągu chłodniczego.

Nie można dokonać zwrotu niektórych produktów związanych z higieną np. kosmetyków, soczewek kontaktowych.  W wielu placówkach, zwłaszcza stacjonarnych, nie ma możliwości odstąpienia od zakupu bielizny. 

Czy odzyskam gotówkę za zwrot towaru kupionego w sklepie stacjonarnym?Czy odzyskam gotówkę za zwrot towaru kupionego w sklepie stacjonarnym?Monika Świetlińska

Nie można także zrezygnować z zakupu leków i wyrobów medycznych, a także produktów do specjalnego żywienia. Powodem prawnego zakazu możliwości wykonania takiej czynności jest brak pewności związanego ze sposobem przechowywania, sprawowania kontroli nad artykułem. W tym przypadku można złożyć reklamację (jeśli została popełniona pomyłka z winy farmaceuty lub produkt nie spełnia wymogów jakościowych).

Warto pamiętać, że leki zakupione w internetowych aptekach również nie podlegają zwrotowi (mimo sprzedaży odbywającej się poza siedzibą przedsiębiorstwa).

Jakie produkty są wyłączone spod zwrotu?

Nie ma możliwości oddania produktów wykonywanych na indywidualne zlecenie, w których na życzenie klienta zostały wprowadzone modyfikacje, a także kupujące usługi, których realizacja została już zakończona.

Drugą grupą artykułów są te należące do elektroniki, posiadające możliwość zapisu danych. O ile w przypadku sprzętu nowych, nieużywanych w sklepach internetowych można skorzystać z ustawowego terminu do zwrotu (jest na to czternaście dni), to niektóre internetowe elektromarkety w przypadku, kiedy nastąpił zapis danych na artykułach takiej możliwości już nie dają). Dotyczy to na przykład telefonów komórkowych, laptopów, kart pamięci, czy dysków zewnętrznych.

Sprzęt elektroniczny — czy można go zwrócić?Sprzęt elektroniczny — czy można go zwrócić?Małgorzata Łaziuk

Kolejną grupą produktów są płyty DVD/CD, programy komputerowe, jednak tu sprawa jest trochę inna — jeśli dany produkt został otwarty, to kupujący nie może już dokonać zwrotu. Związane jest to z możliwością wykonania kopii, czy użycia klucza do gry.

O braku możliwości zwrotu powinny pamiętać także osoby, które wykonały zakupy firmowe.

Często zakupy okazują się przyjemnością, jednak wydarzyć się mogą sytuacje, które sprawią, że humor będzie zepsuty. Aby tego uniknąć należy jeszcze przed zakupem zapoznać się z regulaminem e-sklepu (powinien być dostępny na stronie internetowej) lub podjąć ustalenia ze sprzedawcą, czy udostępni taką możliwość (zwrot pełnowartościowego produktu w placówkach stacjonarnych to jedynie dobra wola).

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!