Jakie wartości wnoszą kobiety w całokształt polskiego biznesu?

Kluczem do biznesowego sukcesu niewątpliwie jest w dzisiejszych czasach szeroko pojęta różnorodność, powszechnie wiadomo zaś, że reprezentowany przez kobiety sposób podejmowania decyzji czy zarządzania zespołem różni się nieco od męskiego. Jakie zatem wartości wnoszą kobiety w całokształt polskiego biznesu?

Jakie wartości wnoszą kobiety w całokształt polskiego biznesu?
  • Jakub Stasak
  • /
  • 30 listopada 2023

Historyczny wynik

Opublikowane właśnie przez Główny Urząd Statystyczny wstępne wyniki Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności pokazują, że w trzecim kwartale bieżącego roku wskaźnik zatrudnienia kobiet w wieku 15-89 lat wyniósł w Polsce 51,5% (78% dla wieku produkcyjnego — 18-59 lat).

Stanowi to najwyższy w historii gromadzenia podobnych danych rezultat.

Polska astrofizyczka dokonuje przełomu w dziedzinie medycynyPolska astrofizyczka dokonuje przełomu w dziedzinie medycynyJakub Stasak

W analizowanym okresie aktywnych zawodowo było 16 milionów 873 tysiące osób (o 183 tysiące więcej niż rok temu).

Co ciekawe, liczba pracujących kobiet wzrosła w tym czasie o 148 tysięcy, mężczyzn zaś o 35 tysięcy.

Silna płeć

Według eksperckich prognoz, ekonomiczna siła kobiet w światowej gospodarce wzrośnie w ciągu najbliższych lat o ponad jedną trzecią.

Oznacza to, że następna dekada może przynieść ze sobą wpływ kobiet na globalną gospodarkę oscylujący w granicach poziomu podobnego do tego, jaki mają na nią rynki Chin czy Indii.

Jak wynika z danych Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, właścicielkami 31% polskich mikroprzedsiębiorstw (zatrudniających do 9 pracowników) są kobiety.

Polka w NASA. Ogromny sukces 27-letniej Julii StankiewiczPolka w NASA. Ogromny sukces 27-letniej Julii StankiewiczJakub Stasak

Panie prowadzą ponadto niemal 26% małych firm i 13,3% dużych przedsiębiorstw.

Wyłącznie do kobiet należy też 74,7 tysiąca spółek z ograniczoną odpowiedzialnością.

W polskich spółkach partnerskich kobiety stanowią 46% zarządu, a w spółkach jawnych ich udział wynosi 33%.

Co ciekawe, panie znacznie częściej niż panowie deklarują także chęć rozwoju osobistego, coraz odważniej prowadzą biznes, a ich skuteczność na tym polu przyczynia się do zawodowych awansów.

Co wyróżnia kobiety w biznesie?

Środowisko biznesu bardzo często postrzegane bywa jako przestrzeń rządząca się twardymi, bezlitosnym wręcz regułami, w której kluczowe znaczenie odgrywają skuteczność i czas reakcji.

Wobec powyższego przez długie lata w społeczeństwie pokutowało przeświadczenie o tym, że do piastowania stanowisk menadżerskich na najwyższych szczeblach kariery w naturalny sposób predestynowani są mężczyźni.

Na fałszywość tego poglądu wielokrotnie zwracali jednak uwagę czołowi specjaliści z dziedziny psychologii biznesu, to właśnie kobietom przypisując umiejętności takie jak chociażby nastawienie na interaktywny styl kierowania oraz współpracę i komunikację wewnątrz zespołu, podczas gdy mężczyźni zdecydowanie częściej wybierają zarządzanie autorytarne, przekazując polecenia z góry.

Kobieta a prawo. Przecieramy oczy, nie wierzymyKobieta a prawo. Przecieramy oczy, nie wierzymyMonika Świetlińska

Panie cechuje również znacznie większa niż w przypadku płci przeciwnej zdolność do myślenia kontekstowego, czyli szerszy ogląd niektórych zagadnień.

Podejmując decyzje, kobiety analizują zwykle więcej danych, dostrzegając tym samym bardziej rozległe spektrum działania.

Dla myślących sekwencyjnie mężczyzn przedsiębiorstwo stanowi szereg oddzielnych, różnorodnych elementów, ze swoim myśleniem sieciowym kobiety postrzegają je zaś jako system współzależnych naczyń połączonych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!