Kto decyduje o lokalizacji przystanku autobusowego?

Dzięki ustawie o publicznym transporcie zbiorowym, od 2017 roku kompetencje w zakresie decydowania o lokalizacji przystanków autobusowych należą do rady gminy, która określa, w którym miejscu mają zostać one zlokalizowane. W ten sposób mieszkańcom dużo łatwiej jest interweniować w tej sprawie np. za pośrednictwem radnych. Wcześniej decyzje w tej sprawie należały wyłącznie do zarządcy danej drogi.

Kto decyduje o lokalizacji przystanku autobusowego?
  • Michał Górecki
  • /
  • 12 listopada 2019

Jak interweniować w sprawie zmiany lokalizacji przystanku?

Powodów dla których mieszkańcy decydują się na zmianę lokalizacji przystanku lub ustanowienie nowego, może być bardzo wiele. Przebudowy dróg, zmiana organizacji ruchu wynikająca z nowych inwestycji, nowe osiedla czy siedziby instytucji publicznych często uzasadniają zmiany na mapie przystanków w taki sposób, aby lepiej spełniały one swoje funkcje, zapewniały bezpieczny transport oraz wygodę użytkowników.

Szczególnie w dużych miastach, w których mieszkańcy są bardziej aktywni w zakresie społeczeństwa obywatelskiego powstają społeczne komitety, petycje z podpisami oraz interwencje u radnych z danego okręgu wyborczego. Zdaniem ekspertów, tego typu działania są w tym zakresie najskuteczniejsze. Warto jednak pamiętać, że każda zmiana lokalizacji przystanku będzie miała także swoich przeciwników. Istotna będzie zatem obszerna i rzeczowa argumentacja wskazująca m.in. na zagadnienia z zakresu logistyki, bezpieczeństwa czy zmian w miejskiej infrastrukturze uzasadniających takie przedsięwzięcie.

CZYTAJ TEŻ Zasady wywieszania flagi państwowej. Czy mogę zawsze wywiesić flagę państwową?

CZYTAJ TEŻ Czy muszę kasować bilet jadąc tylko jeden przystanek?

Kto decyduje o lokalizacji przystanku?

Jak wspomnieliśmy, kompetencje w zakresie lokalizacji przystanku autobusowego posiada rada gminy, która w drodze uchwały może podjąć odpowiednią decyzję. Wówczas trafia ona do zarządcy drogi, np. powiatowego zarządu dróg lub zarządu dróg wojewódzkich, który może wprowadzić pewne korekty pod warunkiem, że są one uzasadnione np. względami bezpieczeństwa, których nie uwzględnili radni. Nie oznacza to jednak, że zarząd może po prostu odrzucić decyzję radnych. Ma za to obowiązek nieodpłatnego udostępnienia samorządowi fragmentu pasa ruchu niezbędnego do budowy zatoki, wiaty przystankowej, dodatkowego pasa ruchu itp.

CZYTAJ TEŻ Wracają PKS-y. Będzie mniej trudności z dojazdami?

CZYTAJ TEŻ Pijany kierowca dwukrotnie zatrzymany w ciągu jednego dnia

Wyznaczanie przystanku na obszarach wiejskich

Dokładnie ten sam mechanizm działa także małych miejscowościach. Obecnie w związku z szeroką dyskusją na temat wykluczenia komunikacyjnego, wiele gmin ponownie przygląda się mapie lokalizacji przystanków autobusowych na swoim terenie. Jest to szczególnie ważne w związku z przywracaniem niektórych połączeń autobusowych, także na trasach, gdzie w ostatnich latach transport publiczny nie był obsługiwany. W tym przypadku ważne są konsultacje społeczne i osiągnięcie kompromisu, w której części wsi ma znajdować się przystanek. Zazwyczaj jest on ustanawiany w środku strefy zabudowanej lub na początku i na końcu danej miejscowości. Nie bez znaczenia są przyzwyczajenia mieszkańców oraz lokalizacje takich miejsc jak kościół czy sklep.

Zlikwidowano mój przystanek – co robić?

W pierwszej kolejności należy zapoznać się z argumentacją takiej decyzji. Zarządca drogi często odsyła w takim wypadku do rady gminy, która podjęła decyzję o zmianie lokalizacji lub likwidacji przystanku w danym miejscu. Mogła ona zostać podjęta na przykład na wniosek innych mieszkańców danej miejscowości czy ulicy, przewoźników obsługujących lokalną linię lub być uzasadniona ważnymi względami bezpieczeństwa. Praktyka pokazuje, że przywrócenie lokalizacji zlikwidowanego przystanku nie jest proste, choć nie jest niemożliwe. Wszystko zależy od zaangażowania w sprawę innych mieszkańców oraz elastycznego podejścia radnych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!