Kto może wejść bez nakazu do naszego domu?

Każdy ma prawo do niezakłóconego korzystania z domu, czy mieszkania oraz decydowania o tym, które osoby postronne i na jakich warunkach mogą przebywać w ich domu. Istnieją jednak pewne sytuacje, w których mamy obowiązek wpuścić do domu określone osoby trzecie, które nie posiadają stosownego nakazu.

Kto może wejść bez nakazu do naszego domu?
  • Anna Pakaszewska-Cetera
  • /
  • 6 lipca 2023

Czy policja może wejść bez nakazu do naszego domu?

Jesteśmy zobowiązani do wpuszczenia funkcjonariuszy policji, gdy zamierzają dokonać przeszukania w celu wykrycia, zatrzymania lub przymusowego doprowadzenia podejrzanej osoby, znalezienia rzeczy będących dowodem w sprawie lub podlegających zajęciu w postępowaniu karnym, pod warunkiem posiadania stosownego nakazu sądowego lub prokuratorskiego. Przeszukanie zawsze musi odbywać się przy obecności świadka, który może być innym funkcjonariuszem lub sąsiadem, którego poprosimy. Przeszukanie może mieć miejsce między godziną 6:00 a 22:00. W wyjątkowych sytuacjach — w razie zatarcia śladów przestępstwa lub zagrożenia życia, policjant może wejść bez nakazu, ale musi być umundurowany, pokazać legitymację służbową, a nakaz dostarczyć w ciągu 7 dni. Policja nie ma uprawnienia wejścia do domu w celu pouczenia dotyczącego naruszania ciszy nocnej lub hałasu w ciągu dnia. Takie pouczenie może zostać przekazane nam przez drzwi. Jeśli dzielnicowy zapuka do naszych drzwi, aby zadać kilka pytań, nie mamy obowiązku go wpuszczać. W takiej sytuacji otrzymamy wezwanie na komisariat, gdzie będziemy musieli udzielić odpowiednich wyjaśnień.

Czy trzeba wpuszczać do domu funkcjonariuszy straży?

Funkcjonariusze straży granicznej, łowieckiej, leśnej i rybackiej mogą wejść do mieszkania bez konieczności posiadania nakazu, jeśli jest to niezbędne do wykonania ich obowiązków, takich jak przeprowadzenie kontroli czy poszukiwanie dowodów na popełnienie przestępstwa. Utrudnianie im dostępu do lokalu może pociągać za sobą konsekwencje prawne. W ramach swoich funkcji, funkcjonariusze ci mają również prawo sprawdzać tożsamość obecnych osób oraz przeprowadzać przeszukania pojazdów.

Monitoring domu. Czy sąsiad może być przeciwny?Monitoring domu. Czy sąsiad może być przeciwny?Martyna Kowalska

Straż miejską i gminną ma prawo wstępu do mieszkania bez nakazu, głównie po to, by skontrolować co jest spalane w piecu. Straż pożarna również nie potrzebuje nakazów, aby wejść do domu w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia lub mienia. 

Czy komornik musi mieć nakaz, aby wejść do naszego domu? 

W przypadku niespłaconego zadłużenia, komornik ma prawo wejść do mieszkania w celu przeprowadzenia egzekucji komorniczej, nawet jeśli odbędzie się to wbrew woli lokatora. Jednakże mamy prawo żądać okazania identyfikatora oraz pisemnego zezwolenia wydanego przez prezesa sądu rejonowego. Jeśli komornik planuje wejście na nieruchomość siłą, musi pojawić się w towarzystwie policji. Czynności egzekucyjne zazwyczaj nie powinny być przeprowadzane w dni ustawowo wolne od pracy ani w godzinach nocnych, chyba że istnieją szczególne okoliczności, które uzasadniają takie działanie, na podstawie odpowiedniego zezwolenia sądowego.

Co z pracownikami elektrowni, gazowni i wodociągów?

Zasady dotyczące dostępu do liczników i innych urządzeń znajdujących się na terenie nieruchomości są uregulowane w konkretnych umowach dotyczących dostawy mediów. Jako mieszkańcy mamy prawo żądać okazania ważnej legitymacji pracownika wraz z nazwiskiem i nazwą firmy. Osoby te są również zobowiązane do zapowiedzenia swojej wizyty odpowiednio wcześniej, pisemnie lub telefonicznie. W niektórych umowach dostawcy mediów zastrzegają sobie prawo wstępu do domu w przypadku podejrzenia kradzieży mediów. W takiej sytuacji mogą dokonać kontroli całej instalacji w lokalu mieszkalnym, odczytać i zbadać liczniki. Jeżeli odmówimy im dostępu, mają prawo wezwać policję lub zerwać umowę, co może skutkować odcięciem dostaw prądu, wody lub gazu. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!