Ministerstwo planuje nowe zasady naliczania stażu pracy

Na etapie uzgodnień międzyresortowych i opiniowania znajduje się obecnie projekt nowelizacji Kodeksu pracy dotyczący naliczania stażu pracy. Autorami wspomnianych regulacji są eksperci z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Ministerstwo planuje nowe zasady naliczania stażu pracy
  • Jakub Stasak
  • /
  • 25 września 2024

Zmiany w sposobie naliczania stażu pracy

Projektowane zmiany wydłużają listę okresów aktywności zawodowej, które będą wliczały się do stażu pracy.

Czy praca za granicą liczy się do emerytury w Polsce?Czy praca za granicą liczy się do emerytury w Polsce?Jakub Stasak

Wśród nich znalazły się m.in.:

• okresy prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej,

• okresy współpracy z osobą prowadzącą działalność,

• okres zawieszenia działalności gospodarczej przez osobę prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem,

• okresy wykonywania umowy zlecenia lub o świadczeniu usług, umowy agencyjnej oraz okres pozostawania osobą współpracującą,

• okres pozostawania członkiem rolniczej spółdzielni produkcyjnej i spółdzielni kółek rolniczych.

Ważne: Okresy powyższe potwierdzane będą zaświadczeniami wydawanym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, w przypadku okresów innej niż zatrudnienie pracy zarobkowej za granicą, niezbędne potwierdzenie odbędzie się zaś na zasadach ogólnych, czyli to sam pracownik udowodni swój okres zatrudnienia.

Cel wprowadzenia nowych przepisów i przykład ich zastosowania

Nadrzędny cel wprowadzenia analizowanych zmian w przepisach to osiągnięcie stanu, w którym pracownicy często niemający realnego wyboru formy zatrudnienia (z uwagi na postawę pracodawców), otrzymają uprawnienia do dłuższego urlopu wypoczynkowego, nagród jubileuszowych czy dodatku stażowego.

Kim jest przedstawiciel ustawowy?Kim jest przedstawiciel ustawowy?Jakub Stasak

Procedowane regulacje wejdą w życie 1 stycznia 2026 roku.

Od tego momentu pracownik posiadający 7 lat stażu pracy, po zaliczeniu do stażu pracy dodatkowych 4 lat pracy na podstawie umowy zlecenie, uzyska urlop wypoczynkowy w wymiarze 26 dni (zamiast 20 dni).

Dotychczasowy stan prawny

Według obowiązujących aktualnie przepisów ani umowa zlecenie, ani okres prowadzenia działalności gospodarczej nie wliczają się do stażu pracy.

Ile można się spóźnić z przeglądem 2024?Ile można się spóźnić z przeglądem 2024?Jakub Stasak

Pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę przysługuje obecnie 20 dni urlopu (w przypadku, gdy jego staż pracy to poniżej 10 lat) oraz 26 dni urlopu (gdy jego staż pracy wynosi więcej niż 10 lat).

Wszystkie opracowane przez specjalistów Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej innowacje, docelowo mają przyczynić się więc do wyrównania istotnych nierówności, z którymi mamy obecnie do czynienia na krajowym rynku pracy.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!