Morskie farmy wiatrowe przyszłością polskiej energetyki

W siedzibie resortu infrastruktury odbyła się konferencja „Offshore – koncesje w polskich obszarach morskich”. Wydarzenie to stanowiło podsumowanie procesu wydawania zezwoleń na budowę morskich farm wiatrowych.

Morskie farmy wiatrowe przyszłością polskiej energetyki
  • Jakub Stasak
  • /
  • 9 października 2023

Różnorodność kluczowa dla energetycznego bezpieczeństwa kraju

Kierownictwo ministerstwa reprezentował wiceminister Marek Gróbarczyk, oprócz niego w spotkaniu wzięli udział m.in. sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, wiceprezes Zarządu PGE Polska Grupa Energetyczna SA Paweł Śliwa oraz członek Zarządu ORLEN SA Armen Artwich.

Kształcenie kadry dla sektora jądrowegoKształcenie kadry dla sektora jądrowegoMonika Świetlińska

W swoim wystąpieniu wiceminister Gróbarczyk podkreślał:

„Budowa sektora morskiej energetyki wiatrowej ma kluczowe znaczenie dla stworzenia zrównoważonego miksu energetycznego i zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski. Zakończyliśmy procedurę wydawania zezwoleń na budowę morskich farm wiatrowych, która stanowi pierwszy etap w ważnym procesie kształtowania nowego sektora gospodarki”.

Zamknięcie tej, niezwykle istotnej dla dalszego rozwoju morskiej energetyki wiatrowej fazy, stało się możliwe przede wszystkim dzięki przyjęciu odpowiedniego planu zagospodarowania przestrzennego obszarów morskich oraz opracowaniu właściwych przepisów prawnych.

Ministerstwo Infrastruktury oceniło dokładnie 132 wnioski, czyli dokumentację liczącą w sumie około 360 tysięcy stron.

Moc łączna, jaką mają generować farmy wiatrowe, na które wydano pozwolenia w zakończonej właśnie drugiej fazie offshore, to niemal 9 GW.

Całkowita moc dla obu części offshore to zaś nawet 15 GW.

Debaty tematyczne

Udział w wydarzeniu wzięli również przedstawiciele wszystkich najważniejszych podmiotów tworzących krajową branżę morskiej energetyki wiatrowej.

Elektrownia atomowa w Polsce? Spada odsetek przeciwników inwestycjiElektrownia atomowa w Polsce? Spada odsetek przeciwników inwestycjiMikołaj Frączak

Znaleźli się wśród nich reprezentanci tak sektora prywatnego, jak i państwowego oraz członkowie zaplecza naukowo-badawczego i szkoleniowego branży offshore, a sama konferencja koncentrowała się wokół trzech debat tematycznych:

debata rektorów – poświęcona rozwojowi offshore, który ma szansę stać się motorem rozwoju technologicznego Polski (udział w dyskusji wzięli m.in. przedstawiciele Politechniki Morskiej w Szczecinie, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, Uniwersytetu Morskiego w Gdyni oraz Politechniki Gdańskiej).

debata właścicieli koncesji – w jej trakcie omówiono motywacje poszczególnych podmiotów do zaangażowania się w offshore oraz teraźniejszość i przyszłość wspomnianej branży w Polsce (w rozmowach brali udział przedstawiciele Orlenu, PGE Bałtowa, Polenergii, Ocean Winds i RWE).

debata dostawców usług i kooperantów – spotkanie dotyczyło wszelkiego rodzaju szans i wyzwań, a także kształtu i perspektyw rynku dla offshore (zaproszenie do udziału w rozmowie przyjęli reprezentanci Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, PŻB Offshore, GE Power, Siemens Gamesa oraz Vestas).

Energetyka wiatrowa priorytetem

Zakończony właśnie proces wydawania pozwoleń lokalizacyjnych dla morskich farm wiatrowych stanowi kompleksową i jednoznaczną odpowiedź na potrzeby rozwoju branży offshore i budowania niezależności energetycznej Polski.

Energetyka wiatrowa uzyskała należny jej priorytet, co odbyło się przy jednoczesnym poszanowaniu środowiska oraz interesów wszystkich użytkowników morza.

Darmowy prąd we własnym domu. Czy taka opcja jest możliwa?Darmowy prąd we własnym domu. Czy taka opcja jest możliwa?Monika Świetlińska

Kompleksowe wykorzystanie potencjału Morza Bałtyckiego stało się możliwe dzięki niezwykle szczegółowemu zaplanowaniu całego procesu, od przygotowania planu zagospodarowania przestrzennego, przez dostosowanie prawa do aktualnej sytuacji.

Wydane pozwolenia są pierwszym krokiem na drodze do rozwoju projektów, w których swój udział będzie miała cała branża morska.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!