Kształcenie kadry dla sektora jądrowego

7 sierpnia 2023 roku w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej doszło do podpisania umowy o współpracy między Polskimi Elektrowniami Jądrowymi (PEJ) a Politechniką Warszawską (PW). Celem tej współpracy jest wsparcie w kształceniu kadr dla przemysłu jądrowego w Polsce.

Kształcenie kadry dla sektora jądrowego
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 18 sierpnia 2023

Kluczowe aspekty współpracy

  • Wymiana doświadczeń.
  • Opracowanie wspólnych programów stypendialnych.
  • Organizacja staży dla najlepszych studentów PW.

Utrata pracy — jakie kroki należy podjąć?Utrata pracy — jakie kroki należy podjąć? Anna Pakaszewska-Cetera

Adam Guibourgé-Czetwertyński, wiceminister klimatu i środowiska, podkreślił znaczenie tej współpracy dla przyszłości energetyki jądrowej w Polsce. Wskazał na potencjał elektrowni jądrowej na Pomorzu, która może dostarczyć energię dla milionów gospodarstw domowych: - Pierwsza elektrownia jądrowa będzie największą inwestycją w sektorze energetyki i w historii Polski. Elektrownia na Pomorzu może pokryć zapotrzebowanie na prąd nawet 12 mln gospodarstw domowych w Polsce. Skala inwestycji związanych z energetyką jądrową w Polsce może przełożyć się na wzrost gospodarczy o blisko 1% PKB.

Jak zaznaczył, w kontekście gospodarczym elektrownie jądrowe zahamują wzrost kosztów energii dla odbiorców, a nawet mogą je obniżyć dla odbiorcy końcowego. — Nawet 70 proc. wartości inwestycji w energetykę jądrową może zostać zrealizowane przez polskie firmy. Polski przemysł może uczestniczyć w inwestycji w minimum 40 proc. wartości budowy pierwszego bloku jądrowego i w przyszłości ten udział będzie systematycznie rósł. Bardzo potrzebujemy polskich inżynierów, którzy będą uczestniczyć w procesie budowy polskich elektrowni jądrowych. Dlatego podpisywane dziś porozumienie to krok do przodu i odpowiedź na zapotrzebowanie w najbliższych latach- powiedział wiceminister.

Konieczność zwiększenia bezpieczeństwa 

Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej, zwróciła uwagę na konieczność zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Polski oraz zaspokojenia przyszłego zapotrzebowania Polaków na energię elektryczną.

W Polsce działa obecnie około 80 firm współpracujących z dostawcami technologii jądrowych na świecie, a kolejne 300 firm jest gotowych do włączenia się w polski łańcuch dostaw w ramach Programu energetyki jądrowej.

Potrzeba odpowiednio wykształconego zaplecza kadrowego

Łukasz Młynarkiewicz, p.o. prezesa Polskich Elektrowni Jądrowych, podkreślił potrzebę odpowiednio wykształconego zaplecza kadrowego dla dynamicznie rozwijającego się sektora jądrowego:  - Dynamiczny rozwój sektora jądrowego i nabywanie przez polskie firmy nowych kompetencji w związku z przyspieszeniem prac nad realizacją „Programu polskiej energetyki jądrowej” będzie wymagać odpowiednio wykształconego zaplecza kadrowego. Wierzę, że współpraca z jedną z najlepszych technicznych szkół wyższych w Polsce pomoże w osiągnięciu tego celu.

Czy pracownik może odmówić podróży służbowej?Czy pracownik może odmówić podróży służbowej?Anna Pakaszewska-Cetera

Pracownicy Polskich Elektrowni Jądrowych podejmą się przygotowania i prowadzenia wybranych zajęć dydaktycznych dla studentów w ramach prowadzonych przez uczelnię studiów I i II stopnia. Ponadto, spółka odpowiedzialna za budowę pierwszej w kraju elektrowni jądrowej zobowiązała się do organizacji płatnych staży dla najlepszych absolwentów wybranych kierunków studiów uczelni związanych z energetyką jądrową.  

Umowa między PEJ i PW przewiduje również współpracę merytoryczną i badawczą, opracowanie i wdrożenie programów stypendialnych oraz współorganizowanie konkursów projektowych. Prof. Krzysztof Zaremba, rektor Politechniki Warszawskiej, wyraził przekonanie, że współpraca z PEJ przyczyni się do kształcenia specjalistów najwyższej klasy w dziedzinie energetyki jądrowej.

Fot. Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!