5 procent - stopa bezrobocia w Polsce w lipcu 2023

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej opublikowało szacunkowe dane dotyczące sytuacji na rynku pracy w lipcu 2023 roku. Wynika z nich, że stopa bezrobocia wyniosła w minionym miesiącu 5% w skali kraju.

5 procent - stopa bezrobocia w Polsce w lipcu 2023
  • Jakub Stasak
  • /
  • 22 sierpnia 2023

Stabilny rynek pracy

Na stronach internetowych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej pojawiły się szacunkowe dane dotyczące wysokości stopy bezrobocia rejestrowanego, która na koniec lipca 2023 roku wyniosła 5% – dokładnie tyle samo, co w czerwcu.

W porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego analizowany wskaźnik jest jednak o 0,2 punktu procentowego niższy.

Jak zauważa szefowa resortu rodziny i polityki społecznej, niższą stopę bezrobocia rejestrowanego zanotowano po raz ostatni w sierpniu 1990 roku.

Czas pracy. Najważniejsze zasadyCzas pracy. Najważniejsze zasadyAnna Petynia-Kawa

Minister Marlena Maląg podkreśla ponadto, że:

„Dane krajowe, podobnie jak dane europejskie, są dla nas bardzo korzystne, sytuacja na rynku pracy w Polsce jest nie tylko stabilna, ale bardzo dobra”.

Najlepiej w Wielkopolskim

Stopa bezrobocia rejestrowanego w lipcu 2023 roku wyniosła w poszczególnych województwach odpowiednio:

2,9% — Wielkopolskie

3,6% — Śląskie

4% — Mazowieckie

4,2% — Lubuskie

4,4% — Dolnośląskie

4,4% — Małopolskie

4,4% — Pomorskie

5,5% — Łódzkie

6,1% — Opolskie

6,4% — Zachodniopomorskie

7% — Kujawsko-Pomorskie

7,1% — Podlaskie

7,5% — Lubelskie

7,6% — Świętokrzyskie

8,1% — Warmińsko-Mazurskie

8,4% — Podkarpackie

Według zebranych w końcu lipca bieżącego roku danych, w krajowych urzędach pracy zarejestrowanych było łącznie 782,4 tys. bezrobotnych, w porównaniu z miesiącem poprzednim jest to spadek o 1,2 tys. osób (0,1 punktu procentowego).

Płaca minimalna w 2023 r. Jaka stawka?Płaca minimalna w 2023 r. Jaka stawka?Monika Świetlińska

Co ciekawe, w rejestrach z lipca 2023 roku było o 27,9 tys. mniej bezrobotnych niż w lipcu roku 2022.

Równie interesującą obserwację poczyniła minister Maląg:

„Porównując poziom bezrobocia w końcu lipca bieżącego roku do stanu z końca lutego 2020 roku, czyli przed epidemią COVID-19, liczba zarejestrowanych bezrobotnych spadła o 137,5 tys. osób, a stopa bezrobocia rejestrowanego o 0,5 punktu procentowego”.

Polska w europejskiej czołówce

Dobrą sytuację na polskim rynku pracy potwierdza także Eurostat (Urząd Statystyczny Unii Europejskiej publikujący różnego rodzaju statystyki i wskaźniki, które umożliwiają porównanie poszczególnych krajów i regionów), wykazuje on, że czerwcowa stopa bezrobocia wyniosła nad Wisłą 2,7%.

Dni wolne na poszukiwanie pracy? Masz do tego prawo!Dni wolne na poszukiwanie pracy? Masz do tego prawo!Martyna Kowalska

Tym samym, ex-aequo z Czechami, zajęliśmy drugie miejsce w całej Wspólnocie, ustępując jedynie Malcie, gdzie wspomniany wskaźnik osiągnął wartość 2,6%.

Unijna średnia za czerwiec 2023 roku wyniosła natomiast 5,9%, a w strefie euro – 6,4%.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!