Najem mieszkania dziecka. Czy trzeba mieć zgodę sądu?
Czy opiekunowie mogą w sposób nieograniczony zarządzać majątkiem dziecka? Zapoznaj się z informacjami na ten temat: dzięki nim można być przygotowanym na podjęcie odpowiednich kroków.
- Małgorzata Łaziuk
- /
- 1 października 2024
Wynajem mieszkania nieletniego — czy trzeba mieć zgodę?
Opiekunowie mogą zarządzać majątkiem dziecka (ponieważ ono nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych), ale tylko w zakresie codziennych, rutynowych działań, które nie niosą ze sobą poważnych konsekwencji finansowych lub prawnych. Wynajęcie mieszkania należącego do dziecka nie wpisuje się jednak w ramy zwykłego zarządu, ponieważ wiąże się z potencjalnymi zobowiązaniami pieniężnymi i ryzykiem — to może wpłynąć na majątek małoletniego.
Zawarcie umowy najmu może rodzić różnorodne konsekwencje związane na przykład z finansami, takie jak np. zaległości w płatności czynszu przez najemców oraz ze zniszczeniami lub zaniedbaniami lokalu, które wymagają kosztownych napraw. Zdarzają się także problemy z opuszczeniem nieruchomości przez najemców po zakończeniu umowy. Te czynniki sprawiają, że wynajem mieszkania to czynność, która przekracza zwykły zarząd majątkiem dziecka.
Kieszonkowe. Edukacja i nauka zarządzania pieniędzmi Małgorzata Łaziuk
Przepisy prawne chronią majątek nieletnich przed ryzykownymi decyzjami, które mogłyby go uszczuplić. Z tego powodu konieczne jest uzyskanie zgody Sądu Opiekuńczego. Opiekunowie prawni muszą wystąpić z wnioskiem o zezwolenie na taką czynność, przeprowadzana jest analiza, czy jest to rzeczywiście w najlepszym interesie dziecka. Bierze przy tym pod uwagę nie tylko potencjalne korzyści finansowe, takie jak regularne dochody z czynszu, ale również możliwe ryzyka związane z nierzetelnymi najemcami lub innymi problemami prawnymi.
Dopiero po uzyskaniu zgody opiekunowie mogą przystąpić do zawarcia umowy najmu, działając w imieniu dziecka jako jego przedstawiciele prawni.
Czy można zarządzać majątkiem dziecka bez ograniczeń?
Nie można swobodne korzystać z pieniędzy znajdujących się na koncie pociechy ani podejmować samodzielnie decyzji, które mają wpływ na zmniejszenie majątku małoletniego. Działania powinny cechować się odpowiedzialnością, być racjonalne, a przede wszystkim — mieć na celu dobro i interes dziecka.
Zwykły zarząd, czyli co rodzic może zrobić z pieniędzmi dziecka?Michał Górecki
Opiekunowie mogą podejmować jedynie te działania, które mieszczą się w ramach tzw. zwykłego zarządu. Oznacza to, że mogą wykonywać codzienne czynności związane z utrzymaniem majątku, takie jak opłacanie rachunków związanych z nieruchomością należącą do dziecka, czy dbanie o bieżące potrzeby związane z jego edukacją, czy zdrowiem. Natomiast w przypadku decyzji przekraczających zwykły zarząd, takich jak sprzedaż nieruchomości, zaciąganie zobowiązań na majątek dziecka lub korzystanie z jego środków na cele niezwiązane bezpośrednio z jego potrzebami, rodzice muszą uzyskać zgodę sądu opiekuńczego.
Podobnie jest w przypadku środków zgromadzonych na koncie dziecka. Rodzice nie mają swobodnego dostępu do tych pieniędzy i nie mogą ich używać na cele inne niż te, które służą dobru małoletniego. Jeśli rodzice chcą wypłacić większe sumy z konta pociechy na cele inne niż codzienne potrzeby, również muszą uzyskać zgodę sądu opiekuńczego. Ma to na celu zabezpieczenie majątku dziecka przed niewłaściwym lub niepotrzebnym uszczupleniem.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.