Nowelizacja prawa budowlanego 2024 - schron i przydomowy wiatrak bez pozwolenia na budowę
Ministerstwo Rozwoju i Technologii zapowiedziało kolejną nowelizację prawa budowlanego w 2024 roku. Nowe przepisy ułatwią budowę m.in. przydomowych schronów i wiatraków do produkcji energii elektrycznej. Kiedy można spodziewać się zmian i czego dokładnie będą dotyczyć?
- Anna Pakaszewska-Cetera
- /
- 5 marca 2024
Kolejna nowelizacja prawa budowlanego w 2024
W 2024 roku czekają nas co najmniej dwie nowelizacje prawa budowlanego. Planowane zmiany zapowiedziane są na 1 kwietnia 2024 r., które będą dotyczyć m.in. zwiększenia minimalnej odległości od granic działki. Okazuje się, że nie będzie to jedyna zmiana w prawie bowiem Ministerstwo Rozwoju i Technologii pracuje już nad kolejną, dotyczącą budowy m.in. przydomowych schronów i wiatraków. Rada Ministrów ma przyjąć nowe przepisy w II kwartale 2024 r.
Jakie są rodzaje działek gruntowych?Anna Pakaszewska-Cetera
Nowelizacja prawa ma na celu ograniczenie formalności do załatwienia poprzez zredukowanie wymogów przy budowie niektórych obiektów, a także poszerzenie katalogu obiektów, które można postawić na zgłoszenie, jak również takich, które nie wymagają ani zgłoszenia, ani pozwolenia na budowę.
Przydomowe schrony i ukrycia doraźne
Dzięki nowym przepisom zostanie uregulowana kwestia budowy przydomowych schronów i ukryć doraźnych, będących prywatnymi obiektami służących ochronie mieszkańców w sytuacjach zagrożenia. Zostanie stworzona i zawarta w Prawie budowlanym szczegółowa definicja schronu oraz ukrycia doraźnego (na chwilę obecną nie ma takiej definicji, co powoduje wiele trudności). Nowelizacja pozwoli na:
- budowę przydomowych schronów i ukryć doraźnych do 35 m² na zgłoszenie,
- budowę tego typu obiektów powyżej 35 m² po uzyskaniu pozwolenia,
- nabycie specjalistycznych urządzeń filtrowentylacyjnych, które są niezbędne w schronach.
Warto przypomnieć, że zmiany w prawie dotyczące schronów miały wejść w życie już w 2023 r., ale przepisy nie zostały przyjęte wskutek sporu między Sejmem a Senatem. Ostatecznie prace nad nowelizacją wznowiono w tym roku.
Przydomowy wiatrak bez zgłoszenia i pozwolenia na budowę
Planowana nowelizacja Prawa budowlanego zwiększy liczbę obiektów, które będzie można postawić bez konieczności zgłaszania i uzyskania pozwolenia na budowę. Chodzi m.in. o:
- mikrowiatraki do produkcji energii elektrycznej o wysokości do 3 m (wiatraki od 3 do 12 m będą wymagały zgłoszenia) i mocy nie większej niż moc mikroinstalacji w rozumieniu ustawy o OZE,
- maszty do kamer monitoringu do 7 m wysokości,
- maszty flagowe do 7 m wysokości,
- drobne obiekty budowlane przy kortach, bieżniach i boiskach (np. ławki).
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.