Od 1 stycznia już nie 500 plus, a 800 plus

Zmiany w programie 500+ to dobra wiadomość dla polskich rodzin. Podwyższenie dodatku do 800 złotych otwiera nowe możliwości wsparcia, jednak jednocześnie narasta ryzyko oszustw, warto zachować czujność. Na co należy uważać? 

Od 1 stycznia już nie 500 plus, a 800 plus
  • Małgorzata Łaziuk
  • /
  • 4 grudnia 2023

Program 500+. Jakie zmiany zostaną wprowadzone w styczniu?

Wraz z nadejściem 2024 roku Polska wprowadza istotną modyfikację w programie wsparcia finansowego dla dzieci. Dotychczasowy dodatek w wysokości 500 złotych zostanie podniesiony o 300 złotych, osiągając poziom 800 złotych. Ta zdecydowana podwyżka ma na celu nie tylko zwiększenie dostępu rodzin do środków na pokrycie codziennych wydatków, lecz również stanowi wyraz dbałości o dobrostan najmłodszych członków społeczeństwa.

Ruszyły konsultacje ustawy 800+Ruszyły konsultacje ustawy 800+ Joanna Gościńska

Nowa stawka dodatku nie tylko przyniesie ulgę finansową rodzinom, ale także powinna stać się motorem napędowym dla budowy lepszych perspektyw życiowych dla dzieci. Wzrost tej kwoty stanowi konkretny krok w stronę zapewnienia godnych warunków rozwoju, co wpisuje się w dążenie do zrównoważonego i harmonijnego społeczeństwa. Tym samym, Polska podejmuje działania, które nie tylko reagują na bieżące potrzeby, ale również inwestują w przyszłość kraju, kładąc szczególny nacisk na dobro najmłodszych jego mieszkańców.

Czy trzeba składać wniosek o 800+?

Dla osób, które obecnie korzystają z przyznanych świadczeń 500+, dobra wiadomość — nie będą musiały składać dodatkowych wniosków w celu otrzymania świadczenia 800+. Zmiana ta następuje automatycznie i już od stycznia 2024 roku beneficjenci otrzymają zwiększone wsparcie finansowe.

Obecnie świadczenie jest przyznane na okres od 1 czerwca 2023 do 31 maja 2024, w lutym zaś będzie możliwość złożenia wniosków na kolejny rok. Warto o tym pamiętać, by nie przegapić terminów!

Wnioski można składać elektronicznie poprzez platformę Empatia udostępnioną przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej oraz za pośrednictwem innych dostępnych form, takich jak PUE ZUS, czy system bankowości elektronicznej. Obecnie sprawami związanymi z  programem Rodzina 500+/800+ zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Uwaga na oszustwa!

Wraz z wprowadzeniem nowego świadczenia, pojawia się niestety coraz więcej prób wyłudzeń czy oszustw. Warto zachować czujność i ostrożność w obliczu potencjalnych zagrożeń, a także — ostrzec bliskich oraz znajomych, aby nie padli oni ofiarą osób z nieczystymi zamiarami.

Ważne jest, aby pamiętać, że nie ma potrzeby składania nowych wniosków czy potwierdzania swojej tożsamości poprzez wiadomości SMS. Należy unikać również klikania w nieznane linki, zwłaszcza te przesyłane w wiadomościach e-mail czy na platformach społecznościowych, a także sprawdzać, czy przesłane wiadomości pochodzą z zaufanych witryn.

Czy można stracić 500+?Czy można stracić 500+?Anna Petynia-Kawa

Niestety, w środowisku internetowym pojawiają się osoby mające na celu wprowadzanie w błąd. Oszuści starają się też podszywać pod instytucje rządowe, aby zyskać dostęp do prywatnych informacji. Dlatego zawsze trzeba sprawdzać źródło informacji i unikać udostępniania swoich danych osobowych i bankowych w wątpliwych okolicznościach.

Dodatkowo — na Facebookowych grupach często pojawiają się osoby celowo wprowadzające w błąd, mające na celu zdezorientowanie beneficjentów, tylko po to, aby ktoś wybrał się do instytucji i przedstawił swoje racje pracownikowi. Warto zachować szczególną czujność wobec informacji pochodzących spoza oficjalnych źródeł.

Jeśli pojawią się wątpliwości lub otrzymasz podejrzane zapytania najlepszym rozwiązaniem jest kontakt z pracownikiem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, lub z bliską osobą, która może pomóc rozwiać wątpliwości.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!