NATO chce współpracować z polskimi przedsiębiorcami?

Ćwierć wieku temu (12 marca 1999 roku) nasz kraj dołączył do NATO. Od tego czasu Polska może także wykonywać dla struktur Sojuszu Północnoatlantyckiego określone usługi i dostarczać towary. Właśnie kwestia współpracy organizacji z przedsiębiorcami znad Wisły stanowiła jeden z głównych tematów konferencji, zorganizowanej przez resort rozwoju i technologii.

NATO chce współpracować z polskimi przedsiębiorcami?
  • Jakub Stasak
  • /
  • 5 grudnia 2023

Przyszłość jest dziś

Źródło finansowania realizowanych przez NATO zakupów stanowi nie tylko sam budżet Sojuszu, ale również budżety narodowe poszczególnych państw członkowskich oraz Program Inwestycyjny w Dziedzinie Bezpieczeństwa (NSIP).

Służy on między innymi wspólnemu finansowaniu inwestycji z zakresu rozbudowy i modernizacji wojskowej infrastruktury organizacji.

Jaka była historia wejścia Polski do NATO i Unii Europejskiej?Jaka była historia wejścia Polski do NATO i Unii Europejskiej?Damian Jemioło

Mowa tu przede wszystkim o:

• lotniskach,

• instalacjach telekomunikacyjnych,

• systemach dowodzenia i kontroli,

• składnicach materiałów pędnych i smarów,

• rurociągach paliwowych,

• radarowych urządzeniach ostrzegawczych i nawigacyjnych,

• instalacjach portowych.

Kluczową rolę, jaką w zapewnieniu bezpieczeństwa odgrywa obecnie wykorzystanie nowych technologii, podkreślała wiceminister Kamila Król:

„Polska razem z innymi sojusznikami NATO dąży do pokoju, bezpieczeństwa i stabilności w całym obszarze euroatlantyckim. Najważniejszym elementem tego zadania jest utrzymanie i doskonalenie przewagi technologicznej sojuszu. Modernizacja, cyfryzacja, poszukiwanie nowych przełomowych technologii do celów cywilnych i obronnych nie jest bliżej nieokreśloną przyszłością, ale teraźniejszością NATO”.

Polskie przedsiębiorstwa z szansą na rozwój

Zamówienia dla agend NATO obejmują zarówno obszar uzbrojenia, jak i, chociażby towary i usługi codziennego użytku (infrastruktura informatyczna, biurowa, szeroko pojęte doradztwo).

Ich realizacja odbywa się na zasadach konkurencji – ogłaszane są przetargi, w których uczestniczyć mogą firmy ze wszystkich państw członkowskich Sojuszu.

O co chodzi w art. 5 Traktatu Północnoatlantyckiego? Kiedy ma zastosowanie?O co chodzi w art. 5 Traktatu Północnoatlantyckiego? Kiedy ma zastosowanie?Mikołaj Frączak

Właśnie w celu przybliżenia rodzimym przedsiębiorcom procedur zakupowych i planów rozwoju NATO, Ministerstwo Rozwoju i Technologii zorganizowało konferencję Polish Industry Day 2023.

Bezpieczna ścieżka umiędzynaradawiania firm

Opisywane wydarzenie stanowi kolejny (po cyklach szkoleń i warsztatów) krok na drodze do jeszcze lepszego zapoznania polskich firm z rynkiem międzynarodowych zamówień publicznych.

W tegorocznej edycji przedsięwzięcia udział wzięli między innymi przedstawiciele dwóch najważniejszych agencji zakupowych NATO z Brukseli i Luksemburga – NCIA (NATO Communication and Information Agency) i NSPA (NATO Support and Procurement Agency), nie zabrakło również reprezentantów Zakładu Inwestycji Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego czy polskiego Ministerstwa Obrony Narodowej.

Ukraina w UE? Przed Kijowem bardzo długa drogaUkraina w UE? Przed Kijowem bardzo długa drogaMichał Górecki

Jak podczas swojego wystąpienia konstatowała wiceszefowa resortu rozwoju i technologii Kamila Król:

„Zamówienia publiczne organizacji międzynarodowych, w tym zamówienia ogłaszane przez poszczególne agencje NATO stanowią bezpieczną ścieżkę umiędzynarodowienia firm. Coraz większa grupa przedsiębiorców doskonale radzi sobie we współpracy z NATO a ja wierzę, że będzie się ona powiększać”.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!