Od lipca wyższe kwoty wolne od podatku od spadków i darowizn

1 lipca wejdą w życie nowe przepisy dotyczące opodatkowania spadków i darowizn. Ustawa zakłada wzrost kwoty wolnej od podatku we wszystkich trzech grupach podatkowych. Największe zmiany obejmą grupę I i II, czyli najbliższą i nieco dalszą rodzinę. Na jakie kwoty można liczyć? 

Od lipca wyższe kwoty wolne od podatku od spadków i darowizn
 • Anna Pakaszewska-Cetera
 • /
 • 30 czerwca 2023

Wzrost kwoty wolnej od podatku 

1 lipca nastąpi wzrost kwoty wolnej od podatku. Nowe przepisy wynikają z tzw. pakietu slim VAT 3, czyli ustawy z 26 maja 2023 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1059). W pakiecie jest również nowelizacja ustawy o podatku od spadków i darowizn. Jest to szczególnie korzystne dla obdarowanych i spadkobierców ponieważ to na nich ciąży obowiązek rozliczeń podatkowych za otrzymane dobra. 

O ile wzrosną kwoty wolne od podatku? 

Ustawa slim VAT 3 przewiduje, że od 1 lipca 2023 r. kwoty wolne od podatku wyniosą:

 • 36 tys. 120 zł w sytuacji, gdy nabywca jest zaliczany do I grupy podatkowej,
 • 27 tys. 90 zł w sytuacji, gdy nabywca jest zaliczany do II grupy podatkowej,
 • 5733 zł w sytuacji, gdy nabywca jest zaliczany do III grupy podatkowej.

Dla porównania, do 30 czerwca 2023 r. kwoty wolne od podatku wynosiły: 

 • 10 tys. 434 zł — jeżeli nabywcą jest osoba należąca do I grupy podatkowej,
 • 7878 zł — jeżeli nabywcą jest osoba należąca do II grupy podatkowej,
 • 5308 zł — jeżeli nabywcą jest osoba należąca do III grupy podatkowej.

Widać znaczący wzrost kwot wolnych od podatku w grupie I i II. Oznacza to, że obdarowani nie będą musieli martwić się o podatek, gdy dostaną od rodziny droższy prezent. Należy pamiętać też o zasadzie zakładającej, że darowizny od tej samej osoby sumuje się w okresach 5-letnich — jeżeli obdarowany otrzyma kilka darowizn w ciągu 5 lat od tej samej osoby i suma tych darowizn nie przekroczy limitu kwoty wolnej od podatku, wówczas nie trzeba będzie płacić podatku. 

Grupy podatkowe — kto do nich należy?

Dla przypomnienia, skład grup podatkowych przedstawia się następująco:

I grupa —  należą do niej: małżonek, zstępni (dzieci, czyli syn, córka, a także wnuki), wstępni (matka, ojciec, babcia, dziadek), pasierb, zięć, synowa, rodzeństwo, ojczym, macocha i teściowie;

II grupa — należą do niej: zstępni rodzeństwa (np. dzieci siostry lub brata), rodzeństwo rodziców, zstępni i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonkowie rodzeństwa małżonków, małżonkowie innych zstępnych;

III grupa —  należą do niej: inni nabywcy, czyli osoby niespokrewnione.

Czym jest darowizna?Czym jest darowizna?Joanna Gościńska

Istnieje ponadto tzw. zerowa grupa podatkowa, która obejmuje prawie wszystkie osoby należące do grupy I, z wyłączeniem teściów. Grupa zerowa może w dalszym ciągu korzystać z całkowitego zwolnienia z podatku od spadków i darowizn przy spełnieniu dwóch warunków (nowelizacja ustawy slim VAT 3 nic nie zmienia w tej kwestii):

 • w przypadku darowizny zawarcie jej w formie aktu notarialnego lub udokumentowanie wpłaty przez darczyńcę na konto obdarowanego w banku lub przekazem pocztowym,
 • zgłoszenie przez obdarowanego/spadkobiercę rzeczy lub praw majątkowych w terminie 6 miesięcy od dnia otrzymania darowizny lub stwierdzenia nabycia spadku.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!