Inauguracja Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich

W dniu 21 czerwca bieżącego roku odbyło się oficjalne otwarcie Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich+ (KSOW+), w którym uczestniczył sekretarz stanu Janusz Kowalski. Ta inicjatywa stanowi część Planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) na lata 2023-2027. KSOW+ zastępuje dotychczasową Sieć funkcjonującą w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) na lata 2014-2020.

Inauguracja Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich
  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 30 czerwca 2023

Podczas ceremonii otwarcia, sekretarz stanu Janusz Kowalski przedstawił informacje dotyczące celów i działań Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich+ (KSOW+), a także podzielił się przykładami projektów związanych z Krajową Siecią Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) 2014-2020.

KSOW+ — co to jest?

Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich+ to przede wszystkim platforma wymiany wiedzy, informacji i doświadczeń pomiędzy zainteresowanymi stronami. Informacje te dotyczą rolnictwa i obszarów wiejskich, w tym dobrych praktyk i możliwości, które przynosi wsparcie przewidziane w Planie Strategicznym WPR – powiedział wiceminister Janusz Kowalski, otwierając spotkanie.

Rolnictwo: Zaliczki płatności bezpośrednich trafią na konto wcześniejRolnictwo: Zaliczki płatności bezpośrednich trafią na konto wcześniejMikołaj Frączak

Sekretarz stanu ponadto poinformował, że chce w dyskusję na temat rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich wciągnąć wszystkie zainteresowane grupy i środowiska.

Aktywny udział zainteresowanych stron będzie nieocenionym wkładem we wdrażanie Planu Strategicznego WPR, a tym samym w rozwój rolnictwa i zmiany na obszarach wiejskich – podkreślił wiceminister Kowalski.

Cele i zakres działania KSOW+

Głównym celem KSOW+ jest wspieranie implementacji Planu Strategicznego WPR na lata 2023-2027 na różnych etapach, takich jak projektowanie, zmiany i realizacja konkretnych interwencji. Działa ona w celu promowania rozwoju innowacyjnego i zrównoważonego rolnictwa oraz wspierania przedsiębiorczości na obszarach wiejskich.

ARiMR będzie współpracowała z... WOTARiMR będzie współpracowała z... WOTMichał Górecki

Zakres działania KSOW+ zostanie rozszerzony w nowej perspektywie finansowej, w porównaniu do poprzedniego okresu. Sieć ta będzie obejmować zagadnienia związane z I i II filarem Wspólnej Polityki Rolnej.

Co wydarzyło się w ramach uroczystości? 

Wiceminister Kowalski przekazał członkom Komitetu Sterującego KSOW+ oficjalne powołania. Komitet będzie odpowiedzialny za ustalanie tematycznych kierunków działania Sieci, uwzględniając zidentyfikowane potrzeby, oraz wydawanie rekomendacji dotyczących realizacji zadań KSOW+ na podstawie sprawozdań z działalności Sieci.

W spotkaniu inauguracyjnym uczestniczyli reprezentanci różnych sektorów, takich jak administracja centralna, samorząd terytorialny, doradztwo rolnicze, instytuty badawcze, wyższe uczelnie rolnicze, agencje rolnicze, samorząd rolniczy, związki zawodowe rolników, organizacje pozarządowe oraz partnerzy KSOW.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!