System wojskowy Mała Narew. Co to jest?

rnW dniu 22 czerwca tego roku, na terenie Centralnego Poligonu Sił Powietrznych, przeprowadzono strzelania testowe rakiet z użyciem systemu obrony przeciwlotniczej "Mała Narew". Całe wydarzenie było obserwowane przez Ministra Obrony Narodowej, Mariusza Błaszczaka.rnrn

System wojskowy Mała Narew. Co to jest?
  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 30 czerwca 2023

System obrony przeciwlotniczej “Mała Narew”

Program "Mała Narew" jest istotnym składnikiem rozwijanego systemu scalonej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Ten nowoczesny system rakietowy ma zdolność jednoczesnego zwalczania różnorodnych zagrożeń powietrznych. Jego realizacja zakłada wykorzystanie istniejących elementów Sił Zbrojnych RP, takich jak stacje radiolokacyjne, urządzenia kierowania uzbrojeniem, wyrzutnie, samochody transportowo-załadowcze oraz rakiety rodziny CAMM, produkowane przez brytyjskiego partnera. Szybkie tempo postępu w tym projekcie oraz osiągnięte rezultaty są dowodem na doskonałą współpracę między wojskiem a przemysłem, wraz z udziałem strategicznego partnera z Wielkiej Brytanii.

Jaki jest cel tego systemu wojskowego? 

Podstawowym celem systemu obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu "Mała Narew" jest zapewnienie ochrony dla wojsk i obiektów w obszarze prowadzonych operacji, a także uzupełnienie systemu przeciwlotniczego zestawów rakietowych średniego zasięgu "WISŁA" poprzez działanie na niskich wysokościach w ramach krajowego i sojuszniczego systemu obrony powietrznej.

Polska armia będzie liczyła ok. 300 tys. żołnierzy. Trwa rekrutacja!Polska armia będzie liczyła ok. 300 tys. żołnierzy. Trwa rekrutacja!Monika Świetlińska

- Byliśmy świadkami historycznego wydarzenia, dlatego że dotychczas w inny sposób działał system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, w sposób z poprzedniej epoki. Sprzęt postsowiecki, a więc inne zupełnie metody działania. Kiedy podczas briefingu pytałem dowódców Wojska Polskiego o porównanie tych zestawów, które przed chwilą zostały po raz pierwszy wykorzystane w strzelaniu, a więc iLauncher, zestawów z Małej Narwi z zestawami Kubów czy Mew, panowie zgodnie powiedzieli, że nie ma takiej skali, która by służyła porównaniu. To, co było dotychczas, było zupełnie inną, starą epoką

— powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej w Ustce. 

Dlaczego wdrożenie systemu “Mała Narew” jest istotne?

Wprowadzenie systemu "Mała Narew" do wyposażenia Sił Zbrojnych RP ma na celu dokonanie rewolucyjnej zmiany w obronie polskiej przestrzeni powietrznej. System ten, wykorzystując wielokanałowe systemy przeciwlotnicze krótkiego zasięgu, umożliwia szybkie reagowanie i zwalczanie wielu celów jednocześnie. Każdy z tych systemów posiada kilkanaście kanałów celowania, co znacznie zwiększa efektywność obrony i umożliwia skuteczne działanie wobec różnorodnych zagrożeń.

Ile zarabia żołnierz dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej?Ile zarabia żołnierz dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej?Mikołaj Frączak

- W październiku ubiegłego roku ten sprzęt trafił na wyposażenie Wojska Polskiego. Trafił do 18 Dywizji Zmechanizowanej. Tej dywizji, która broni wschodniej części naszego kraju. Dywizji powołanej do życia w 2018 roku. Pułk przeciwlotniczy już jest w zasadzie gotowy do tego, żeby bronić polskiego nieba. Równolegle też szkolili się żołnierze z 15 Pułku Przeciwlotniczego, wchodzącego w skład 16 Dywizji Zmechanizowanej. Dywizji, która odpowiada za bezpieczeństwo północno-wschodniej części naszego kraju. Jeszcze w tym roku podobna jednostka ogniowa, tożsama jednostka ogniowa trafi na wyposażenie Wojska Polskiego, na wyposażenie 15 Pułku Przeciwlotniczego — zaznaczył szef MON.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!