Prawo jazdy kategorii B i jazda na motocyklu

Aby stać się motocyklistą, wcale nie trzeba wyrabiać prawa jazdy kategorii „A”. Jeśli nie interesuje nas potężna moc oraz zawrotne prędkości, wystarczy nam jedynie kategoria „B”. Prawodawca jednak mocno sprecyzował, w przypadku jakich jednośladów obowiązuje taryfa ulgowa zezwalająca kierowcom aut osobowych legalną podróż niewielkim motocyklem. 

Prawo jazdy kategorii B i jazda na motocyklu
  • Michał Górecki
  • /
  • 15 marca 2021

Jazda na motocyklu z prawem jazdy „B”?

Jeszcze do 2013 roku, osoba posiadająca jedynie kategorię „B” mogła zasmakować jazdy jednośladem w przypadku motorowerów, w tym małych skuterów. Po zmianie prawa, kierowcy aut osobowych nabyli dodatkowe uprawnienia, a dokładnie rzecz biorąc możliwość prowadzenia motocykli, jednak do pojemności 125 cm3, a zatem mówimy o najmniejszych i najsłabszych przedstawicielach tego typu pojazdów.

Kiedy na motocykl 125 cm3 potrzebne prawo jazdy kategorii „A”?

Wybierając motocykl do 125 cm3 w sytuacji, w której posiadamy wyłącznie prawo jazdy kategorii „B”, musimy zwrócić uwagę na jeszcze jedno ustawowe ograniczenie, o którym rzadko kiedy wspomina się przy okazji artykułów o tej klasie jednośladów.

Zgodnie z obowiązującym prawem, oprócz wspomnianej górnej granicy pojemności silnika, należy sprawdzić jaka moc została wpisana do dowodu rejestracyjnego lub specyfikacji technicznej motocykla. Ten parametr nie może bowiem przekraczać 11kW czy 15 koni mechanicznych. Określono także stosunek mocy do masy pojazdu na maksymalnie 0,1 kW na kilogram. To oznacza, że przeglądając oferty sprzedawców, trzeba wziąć pod uwagę nie tylko sam fakt, że dany motocykl jest sto dwudziestką piątką.

Najem miejsca garażowego – jaka umowa?Najem miejsca garażowego – jaka umowa?Anna Malinowska

Które motocykle dla kategorii „B”?

Mamy dwie informacje. Dobrą i złą. Dobra jest dla wszystkich, którzy planują zakupić nową lub kilkuletnią sto dwudziestkę piątkę. Takie osoby mogą być raczej pewne, że praktycznie każdy motocykl z silnikiem 125 spełni wytyczne opisane w ustawie. Producenci dwoją się i troją, by zwiększyć swoje wyniki sprzedaży, dlatego dostosowują motocykle do prawnych wymogów. Dzięki temu mogą powiększyć swoją bazę klientów i oferować sprzęt skrojony na miarę kategorii „B”. Pamiętajmy, że podobne przepisy obowiązują także w innych krajach, więc nie powinno być problemu także z nowym, lub prawie nowym sprzętem sprowadzanym z zagranicy.

Gorszą wiadomość mamy dla tych kierowców, którzy chcą wyciągnąć z garażu motocykl po ojcu, czy dziadku. Wiele pojazdów np. z silnikami dwusuwowymi może nie spełniać powyższych ograniczeń, a jazda na nich wymaga posiadania już kategorii „A”

Dane dotyczące mocy znajdziemy w każdym dowodzie rejestracyjnym oraz w danych technicznych publikowanych przez producentów na przykład na stronach internetowych.

Auto z jakiego rocznika i z jakim przebiegiem najłatwiej sprzedać?Auto z jakiego rocznika i z jakim przebiegiem najłatwiej sprzedać? Anna Malinowska

Czy warto zapisać się na kurs doskonalący jazdę motocyklem 125?

Wiele szkół jazdy po 2013 roku wpisało do swojej oferty kursy doskonalące dla kierowców z kategorią „B”, którzy chcieliby skorzystać z nowego uprawnienia. Decydując się na przygodę z niewielkimi motocyklami, warto zapisać się na tego typu doszkolenie, nawet jeśli mamy za sobą epizod korzystania z jednośladów w przeszłości. Tego typu kursy są zazwyczaj dużo tańsze od standardowego przygotowania do państwowego egzaminu oraz pozwalają na nabycie praktycznych umiejętności, oraz pewności potrzebnej do prowadzenia motocykli – także tych z niewielkimi silnikami.

Wszelkie braki w umiejętnościach mogą szybko zakończyć się poważnym w skutkach wypadkiem zarówno na trasie jak również w warunkach jazdy miejskiej. Każdy motocykl wymaga opanowania techniki jazdy, oraz zasad bezpiecznego zachowania także w awaryjnych sytuacjach. Na własnym bezpieczeństwie nie warto oszczędzać!

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!