Prezydent wydał rozporządzenie o stanie wyjątkowym. Teraz ruch parlamentu

Prezydent RP Andrzej Duda na wniosek rządu wydał rozporządzenie o wprowadzeniu 30-dniowego stanu wyjątkowego w części woj. podlaskiego i lubelskiego. Aby weszło ono w życie, musi zyskać akceptację parlamentu, który zbierze się najpewniej w poniedziałek.

Prezydent wydał rozporządzenie o stanie wyjątkowym. Teraz ruch parlamentu
  • Michał Górecki
  • /
  • 2 września 2021

Rozporządzenie o stanie wyjątkowym

Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta, podpis głowy państwa znalazł się pod tym aktem prawnym w czwartek 2.09. Rozporządzenie ma związek z wnioskiem Rady Ministrów z 31.09.2021 r. Zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami, stan wyjątkowy ma objąć wąski pas tuż przy granicy z Białorusią i ma związek z aktualną sytuacją na granicy RP z tym krajem. W komunikacie Kancelarii Prezydenta mowa jest o „szczególnym zagrożeniu bezpieczeństwa obywateli oraz porządku publicznego”. 

Co oznacza stan wyjątkowy? Jakie prawa i obowiązki ma obywatel? Co państwo może nakazać, a czego nie może ograniczyć?Co oznacza stan wyjątkowy? Jakie prawa i obowiązki ma obywatel? Co państwo może nakazać, a czego nie może ograniczyć?Rafał Stępniewski

Rozporządzenie o stanie wyjątkowym – co musi stać się w Sejmie?

Zgodnie z prawem, dokument z podpisem prezydenta niezwłocznie musi trafić do Sejmu, który potwierdzi, lub nie, decyzję prezydenta. Aby odrzucić rozporządzenie, wystarczy większość. Nie do końca wiadomo, jak w tej sprawie zagłosuje opozycja. Jest jednak duże prawdopodobieństwo, że sprawa stanu wyjątkowego nie zostanie odrzucona przez parlamentarną większość. 

Co zakłada rozporządzenie w sprawie stanu wyjątkowego?

Zgodnie z komunikatem Kancelarii prezydenta rozporządzenie, które obejmie wąski pas wzdłuż granicy z Białorusią (około stu kilkudziesięciu miejscowości), zakłada:

1. Zawieszenie prawa do organizacji i przeprowadzania na tym obszarze zgromadzeń;

2. Zawieszenie prawa do organizacji imprez masowych, a także imprez kulturalnych, artystycznych i rozrywkowych, niebędących imprezami masowymi na obszarze objętym stanem wyjątkowym;

3. Obowiązek posiadania na tym obszarze dowodu osobistego lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość przez osoby powyżej 18. roku życia, a w przypadku niepełnoletnich – legitymacji szkolnej;

4. Zakaz przebywania w ustalonym czasie, w ustalonych miejscach obiektach i obszarach;

5. Zakaz utrwalania za pomocą środków technicznych wyglądu lub innych cech określonych miejsc, obiektów i obszarów;

6. Ograniczenie prawa posiadania broni palnej, amunicji i materiałów wybuchowych oraz innych rodzajów broni – zakaz ich noszenia.

7. Ograniczenie dostępu do informacji publicznej dotyczącej czynności, jakie są prowadzone na obszarze objętym stanem wyjątkowym, które mają związek z ochroną granicy państwowej oraz przeciwdziałaniem nielegalnej migracji.

Po akceptacji Sejmu rozporządzenie wejdzie w życie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!