Projekt Krajowego Systemu e-Faktur przyjęty przez rząd

Rada Ministrów przyjęła projekt Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Ma on znacznie przyśpieszyć cyfryzację sektora publicznego. Ponadto ten projekt ustawy ma w znaczący sposób ułatwić prowadzenie biznesu przedsiębiorcom. C interesujące, mają oni od ponad roku możliwość dobrowolnego wystawiania faktur przez KSeF. Obowiązek e-fakturowania dla wszystkich wejdzie w życie od 1 lipca 2024 roku.

Projekt Krajowego Systemu e-Faktur przyjęty przez rząd
  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 18 maja 2023

Jak ma działać KSeF? 

Krajowy System e-Faktur ma w szczególności za zadanie unowocześnienie:

  • obiegu dokumentów,
  • procesów fakturowych,
  • wykorzystywanych przez przedsiębiorców systemów fakturowych.

E-faktura w Polsce. Ministerstwo Finansów zapowiada zmianyE-faktura w Polsce. Ministerstwo Finansów zapowiada zmianyJan Wróblewski

Wdrożenie jednolitego standardu e-faktur upraszcza proces dokumentowania transakcji, przyspiesza i automatyzuje wystawianie, przetwarzanie oraz przechowywanie dokumentów. Szybsze przetwarzanie faktur wiąże się z niższymi kosztami. Przedsiębiorcy będą mieć bieżący dostęp (w czasie rzeczywistym) do informacji z faktur, które mogą być wykorzystane do celów zarządczych, w tym analityki, a także w innych obszarach prowadzonej przez nich działalności.

Od kiedy można korzystać z systemu KSeF?

Od 1 stycznia 2022 roku polscy przedsiębiorcy mają możliwość dobrowolnego wystawiania faktur za pomocą Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Obecnie e-faktura działa jako jedna z akceptowanych form dokumentowania sprzedaży, obok faktur papierowych oraz już istniejących faktur elektronicznych stosowanych w obrocie gospodarczym.

Czy będą zmiany w fakturach uproszczonych? Jest decyzja Ministerstwa Finansów w tej sprawieCzy będą zmiany w fakturach uproszczonych? Jest decyzja Ministerstwa Finansów w tej sprawieJan Wróblewski

e-WIS, czyli elektronizacja wiążących informacji

Ponadto warto wspomnieć, że projekt zakłada wprowadzenie wyłącznie elektronicznej obsługi wiążących informacji, takich jak: 

  • WIT — wiążąca informacja taryfowa, 
  • WIP — wiążąca informacja o pochodzeniu, 
  • WIA — wiążąca informacja akcyzowa,
  •  WIS — wiążąca informacja stawkowa.

Ma się to odbyć poprzez rozwinięcie i dostosowanie istniejących już systemów informatycznych KAS (e-Urząd Skarbowy, Platforma Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych – PUESC).

Kiedy e-faktury będą obowiązkowe?Kiedy e-faktury będą obowiązkowe?Martyna Kowalska

Zaplanowane rozwiązania opierają się na rozbudowie i dostosowaniu istniejących narzędzi KAS, nie wymagając technologicznego wdrażania ich u podatników. Projekt nie wymaga dodatkowych implementacji u przedsiębiorców i nie ogranicza dostępu do instrumentów takich jak WIS, WIA, WIT i WIP.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!