Rada do Spraw Wojskowej Służby Kobiet ma już 25 lat - czym się zajmuje?
Rok 2024 jest dla Rady do Spraw Wojskowej Służby Kobiet rokiem szczególnym, bo jubileuszowym – właśnie w bieżącym roku ten opiniodawczo – doradczy organ Ministra Obrony Narodowej obchodzi bowiem swoje 25-lecie. Czym dokładnie się zajmuje? Wyjaśniamy.
- Jakub Stasak
- /
- 28 marca 2024
Wyzwanie i zobowiązanie
Szef resortu obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz wziął udział w posiedzeniu Rady ds. Wojskowej Służby Kobiet oraz pełnomocników do spraw wojskowej służby kobiet w Wojsku Polskim.
W jakich sytuacjach zwoływana jest Rada Bezpieczeństwa Narodowego?Jakub Stasak
Podczas swojego wystąpienia wicepremier podkreślał:
„Bardzo dziękuję za zaproszenie. Jest to dla mnie duży zaszczyt i wyróżnienie, i pierwszy raz, od kiedy jestem ministrem obrony narodowej, mam takie poczucie, że spotykam się z osobami, które naprawdę często przeszły bardzo trudną drogę, żeby dojść do tego miejsca, w którym są dzisiaj. 13 procent kobiet w Wojsku Polskim, 17 tysięcy żołnierzy. Co czwarta startująca do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej osoba to kobieta. To są liczby, które opisują, jak przez te 25 lat zmieniała się, od czasu wstąpienia Polski do NATO, polska armia. Bardzo wiele kobiet przybyło do wojska. To jest wyzwanie i zobowiązanie. Na pewno mamy jeszcze bardzo wiele do wykonania. Dla wszystkich jest odpowiednie miejsce, odpowiednie zadanie dostosowane do możliwości. Różnice są, ale różnice nie są negatywne. Różnice są pozytywne i naturalne. Wynikają z uwarunkować biologicznych, wynikają też z naszego zaangażowania i możliwości. Łączenia życia zawodowego z rodzinnym. To jest naturalne i pożądane”.
Karta rodziny wojskowej już niebawem
Według aktualnych na 1 marca 2024 roku danych dotyczących stanu osobowego, w polskiej armii służą zawodowo 17 334 kobiety.
Pracują one we wszystkich korpusach i rodzajach sił zbrojnych, doskonale sprawdzając się na stanowiskach zarówno dowódczych, technicznych, medycznych, wychowawczych, jak i jako szeregowi żołnierze.
NATO chce współpracować z polskimi przedsiębiorcami?Jakub Stasak
W związku z powyższym, odnosząc się do priorytetowych celów, które obrał w obecnej kadencji, minister Kosiniak-Kamysz stwierdził:
„Będziemy wprowadzać kartę rodziny wojskowej, która będzie oferować ulgi dla rodzin wojskowych, żeby docenić naszych współmałżonków, nasze dzieci, naszych rodziców, którzy działają na rzecz tego, abyśmy mogli służyć. Chciałbym powiedzieć o rzeczach, które biorę za cel w mojej kadencji. Po pierwsze indywidualne wyposażenie żołnierza. Ono musi być dostosowane do potrzeb i kobiet i mężczyzn. Musi uwzględniać wszystkie te potrzeby. Musi być komfortowe, najlepszej jakości i dostosowane do potrzeb i działań, jakie wykonujecie. Druga kwestia to podnoszenie kwalifikacji i zarządzanie. Bardzo proszę, abyście były gotowe do pełnienia nie tylko obecnej służby, ale i dowodzenia. Do pełnienia najważniejszych funkcji w Wojsku Polskim. Moim zdaniem po 25 latach obecności w NATO to po prostu jest naturalne”.
Czym zajmuje się Rada do Spraw Wojskowej Służby Kobiet?
W roku 2024 Rada do Spraw Wojskowej Służby Kobiet obchodzi 25-lecie istnienia.
Stanowi ona, utworzony w listopadzie 1999 roku, opiniodawczo – doradczy organ Ministra Obrony Narodowej, którego powstanie jest ściśle związane ze wstąpieniem Polski do NATO.
Traktat Północnoatlantycki nałożył bowiem na nasz kraj pewne zobowiązania w obszarze Women, Peace and Security, wśród nich przede wszystkim zwiększenie liczby kobiet w Siłach Zbrojnych RP, udostępnienie szerszego zakresu stanowisk obejmowanych przez kobiety (w tym decyzyjnych na różnych szczeblach dowodzenia), większe uczestnictwo kobiet w misjach zagranicznych (w szczególności tych, związanych z utrzymaniem pokoju i bezpieczeństwa w rejonach objętych konfliktami zbrojnymi).
Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa, a terytorialna służba wojskowaJakub Stasak
Do zadań Rady należy szeroko pojęte identyfikowanie czynników wpływających na pełnienie przez kobiety zawodowej służby wojskowej.
Ściśle związane jest to także z podnoszeniem warunków sprzyjających służbie kobiet, eliminacją zachowań o charakterze dyskryminacji ze względu na płeć oraz prowadzeniem działań edukacyjnych podejmowanych na rzecz wyrównania szans rozwoju kobiet w środowisku wojskowym.
Kadencja Rady trwa pięć lat, a w jej skład wchodzą żołnierze – kobiety pełniące zawodową służbę wojskową, wyłaniane w ramach zebrań wyborczych ze struktur resortu obrony narodowej.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.