Stopień alarmowy BRAVO w dwóch województwach. Co to oznacza?
Premier Mateusz Morawicki zdecydował o wprowadzeniu drugiego stopnia alarmowego BRAVO na terenie dwóch województw graniczących z terytorium Ukrainy. Mowa o woj. podkarpackim oraz lubelskim. Co to oznacza?

- Martyna Kowalska
- /
- 1 marca 2022
Od kiedy obowiązuje stopień alarmowy BRAVO?
Stopień alarmowy BRAVO formalnie obowiązuje od poniedziałku (28.02) od godziny 23:59. Ma on obowiązywać do końca dnia 15 marca. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji podkreśla, że ostrzeżenie, choć jest związane z wojną, jaka toczy się tuż za naszymi granicami, ma ono przede wszystkim charakter prewencyjny. Równolegle obowiązuje trzeci stopień alarmu cybernetycznego na obszarze całego kraju – tzw. CHARLIE CRP.
Czy Polsce grozi wojna? Czy Polska zostanie zaatakowana?Monika Świetlińska
Co oznacza stopień alarmowy BRAVO?
Stopnie alarmowe wprowadzane są przez premiera na podstawie Ustawy z 10 czerwca 2016 r. o działaniach antyterrorystycznych.
BRAVO to drugi z czterech stopni alarmowych. Jest on wprowadzany w przypadku zwiększonego oraz dającego się przewidzieć zagrożenia terrorystycznego. Mowa o sytuacji, w której konkretny cel ewentualnego ataku nie jest zidentyfikowany.
Tosygnał dla służb dbających o bezpieczeństwo oraz całej administracji do zachowania szczególnej czujności.
Zadania państwa w związku z alarmem BRAVO
Wprowadzenie konkretnego stopnia alarmowego oznacza także określone zadania, jakie muszą wykonać organy państwa. Dokładnie skatalogowane są one w Rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z 25 lipca 2016 r. w sprawie zakresu przedsięwzięć wykonywanych w poszczególnych stopniach alarmowych i stopniach alarmowych CRP.
W przypadku stopnia BRAVO mowa m.in. o prowadzeniu przez Policję, Żandarmerię Wojskową oraz Straż Graniczną wzmożonych kontroli dużych skupisk ludzi. To także bardziej intensywne kontroleobiektów użyteczności publicznej oraz innych obiektów, jakie potencjalnie mogą stać się celem różnego rodzaju ataków terrorystycznych.
Stopień ten pełni także rolę czytelnego ostrzeżenia personelu o możliwych zagrożeniach. Funkcjonariusze umundurowanych formacji i wojska, którzy biorą udział w zabezpieczeniu potencjalnie zagrożonych miejsc, mają obowiązek noszenia broni krótkiej oraz kamizelek kuloodpornych.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.