Ilu uchodźców z Ukrainy jest obecnie w Polsce?

Od 24 do 28 lutego 2022 do Polski wjechało z Ukrainy ponad 377,4 tys. osób, z czego najwięcej przekroczyło granicę ostatniego dnia lutego – ponad 100 tysięcy – informuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Dziś nikt nie ma wątpliwości, że statystyki te będą rosły z dnia na dzień. 

Ilu uchodźców z Ukrainy jest obecnie w Polsce?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 1 marca 2022

Ile osób uciekło z Ukrainy do Polski?

Statystyki za pierwsze cztery dni wojny mówią o 377,4 tysiącach osób. To więcej niż ludność Lublina i prawie tyle ile wynosi liczba mieszkańców Szczecina. To porównanie pokazuje, przed jakim wyzwaniem staje obecnie Polska, a także każdy z nas. Jest niemal pewne, że 1 marca 2022 r. liczba ta przekroczy 400 tys. osób i zbliży się do pół miliona.

Jak pomagać Ukraińcom? Jest oficjalny portalJak pomagać Ukraińcom? Jest oficjalny portalAnna Malinowska

Sytuacja na polsko-ukraińskiej granicy

Od momentu rozpoczęcia agresji Rosji na Ukrainę, zdecydowano o wzmocnieniu obsady Straży Granicznej na wszystkich przejściach z tym krajem. Dzięki temu udało się zwiększyć ich przepustowość. Według stanu na 1 marca 2022 roku, na wszystkich ośmiu przejściach granicznych odbywa się zarówno ruch samochodowy jak i pieszy. 

Punkty recepcyjne w całej Polsce

Choć na początku punkty recepcyjne dla uchodźców powstawały jedynie na terenie województw lubelskiego i podkarpackiego, to obecnie działają one już w całym kraju. Obecnie działa 27 takich miejsc, gdzie mogą się udać osoby uciekające przed wojną i szukające miejsca pobytu. W przypadku Warszawy działają one m.in. w Pałacu Kultury i Nauki – dzięki czemu osoby przyjeżdżające do stolicy koleją, mogą liczyć na wsparcie blisko stacji Warszawa Centralna. 

Sporo uchodźców w ostatnim czasie pojawia się także na dworcach kolejowych w Przemyślu oraz Chełmie, gdzie trafiły m.in. pociągi humanitarne z kobietami oraz dziećmi. W wielu przypadkach, ktoś przyjeżdża po nie na stację. Są jednak i takie przypadki, że muszą radzić sobie same. Bez znajomości języka organizacja dalszej podróży wymaga pomocy tłumacza. 

Specustawa ws. uchodźców

Jak informuje MSWiA „obecnie przygotowywana jest specjalna ustawa, która ma usprawnić działania w pomocy osobom uciekającym z Ukrainy. Ma ona na celu m.in. zapewnić pomoc społeczną oraz dać samorządom odpowiednie możliwości finansowania tych działań” – czytamy w komunikacie resortu spraw wewnętrznych

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!