Największe dzisiaj wyzwanie dla Polski to?

Odpowiada Piotr Szumlewicz, przewodniczący Związku Zawodowego Związkowa Alternatywa.

Największe dzisiaj wyzwanie dla Polski to?
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 1 marca 2022

Miliony Ukraińców w Polsce

Jak przekazuje Straż Graniczna, od początku agresji Rosji na Ukrainę do rana we wtorek 1 marca, do Polski przybyło 377 tys. Ukraińców. Na podstawie tych danych można szacować, że trafia do nas około 70-80% cywili, a jeśli sytuacja się nie zmieni, to  do naszego kraju trafi w najbliższym czasie około 4 mln uchodźców z Ukrainy.

Wyzwanie dla Polski

- Największym wyzwaniem dla Polski jest obecnie przyjęcie dużej liczby uchodźców ukraińskich i zapewnienie im dostępu do podstawowych dóbr i usług. Niestety, wydaje się, że polskie państwo nie jest gotowe na przyjazd uchodźców i nawet nie jest świadome wielu wyzwań, które się z nim wiążą. Cieszymy się, że polskie władze przychylnie odnoszą się do wsparcia dla uchodźców wojennych, ale niestety nie podjęły praktycznie żadnych kroków, aby zapewnić mieszkańcom Ukrainy profesjonalne wsparcie — jest zdania Piotr Szumlewicz, przewodniczący Związku Zawodowego Związkowa Alternatywa.

500 plus dla obywateli Ukrainy. Kto może liczyć na świadczenie?500 plus dla obywateli Ukrainy. Kto może liczyć na świadczenie?Michał Górecki

Jak nam przekazał, Polska obecnie nie dysponuje systemem rejestracji dużej liczby uchodźców, nie ma żadnych, nawet prowizorycznych planów zakwaterowania uchodźców i objęcia ich opieką państwa, nie ma wypracowanego systemu wsparcia instytucjonalnego i finansowego, nie ma całościowych programów włączenia ich do społeczeństwa. 

- Również polska szkoła jest kompletnie nieprzygotowana na przyjęcie dużej grupy uchodźców z Ukrainy. Dotyczy to też rynku pracy — bez nadzoru odpowiednich instytucji państwowych i aktywnej polityki zatrudnienia, uchodźcy z Ukrainy mogą stać się ofiarami brutalnego wyzysku i niewolniczej pracy. Pamiętajmy też, że uchodźcy z Ukrainy będą musieli mieć zapewniony dostęp do ochrony zdrowia, a przecież tysiące z nich mogą mieć zespół stresu pourazowego i potrzebować profesjonalnej opieki psychologicznej. Inni mogą być ranni, jeszcze inni mogą mieć koronawirusa - zaznaczył Szumlewicz.

Strona ZUS także w języku ukraińskimStrona ZUS także w języku ukraińskimMikołaj Frączak

Dodał, że pomoc uchodźcom z Ukrainy jest naszym politycznym i moralnym obowiązkiem, ale żeby ta pomoc była dobrze zaadresowana i skuteczna, nie wystarczą dobre chęci – potrzeba świetnej organizacji i sprawnie funkcjonujących instytucji.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Czy pracodawca ma prawo do oceny pracownika?
Praca

Czy pracodawca ma prawo do oceny pracownika?

Ocena pracownika jest istotnym elementem systemu zarządzania zasobami ludzkimi. Pracodawca jest zobowiązany do dokonywania ocen pracowników w różnych sytuacjach — przy rekrutacji, przy przyznawaniu...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!