Świadectwo pracy. Jakie dane się w nim znajdują?

Świadectwo pracy można nazwać mapą kariery. Co ono "mówi" pracodawcom? Jakie informacje zawiera?

Świadectwo pracy. Jakie dane się w nim znajdują?
  • Małgorzata Łaziuk
  • /
  • 28 listopada 2023

Co to za dokument?

Świadectwo pracy to oficjalny dokument wystawiany przez pracodawcę, potwierdzający fakty związane z zatrudnieniem danego pracownika. Stanowi formalne udokumentowanie przebiegu kariery zawodowej, na przykład daty rozpoczęcia i zakończenia pracy, a także stanowiska czy pełnionych obowiązków.

Jest istotne zarówno dla pracownika, jak i potencjalnego pracodawcy. Dla osoby zatrudnionej stanowi dokument potwierdzający doświadczenie zawodowe, które może być przydatne przy poszukiwaniu nowego miejsca pracy. Dla pracodawcy zaś jest to źródło informacji na temat kwalifikacji kandydata, przysługującego urlopu itp.

Jakie dane się znajdują na świadectwie pracy?

Na pierwszym planie znajdują się informacje dotyczące okresu zatrudnienia, wymiaru etatu oraz zajmowanych stanowisk. Kluczowe są także szczegóły dotyczące rozwiązania stosunku pracy, zawierające podstawę prawną.

Dokument szczegółowo opisuje wykorzystanie urlopów, zarówno wypoczynkowych, dodatkowych, jak i tych związanych z sytuacjami rodzinno-zawodowymi. Informacje dotyczą także okresu korzystania z urlopów bezpłatnych oraz podstaw prawnych ich udzielenia.

Ważnym elementem jest uwzględnienie pracy tymczasowej, szczegółowo opisującej okresy oraz podmioty, dla których pracownik wykonywał zadania. Dokument uwzględnia również liczby dni, za które pracownik otrzymał wynagrodzenie, a także te, za które nie zachował prawa do wynagrodzenia.

W jaki sposób sprostować świadectwo pracy?W jaki sposób sprostować świadectwo pracy? Anna Pakaszewska-Cetera

Świadectwo pracy obejmuje również informacje dotyczące zwolnienia od pracy, odszkodowań w związku ze skróceniem okresu wypowiedzenia, a także okresów nieskładkowych, mających wpływ na emeryturę lub rentę pracownika. Na specjalne żądanie pracownika pracodawca zobowiązany jest do umieszczenia informacji o jego zarobkach w dokumencie.

Podsumowując, jest to kompleksowy dokument, zapewniający rzetelne i pełne informacje o przebiegu zatrudnienia, stanowiący podstawę dla pracownika w kontekście praw i świadczeń oraz zobowiązanie pracodawcy do przekazania klarownych danych na życzenie zatrudnionego.

Jaki jest czas na przekazanie dokumentu?

Zgodnie z polskim Kodeksem Pracy pracodawca ma obowiązek wystawić świadectwo pracy w terminie 7 dni od dnia rozwiązania stosunku pracy. W przypadku, gdy pracownik wcześniej złożył rezygnację liczony jest od dnia zakończenia okresu wypowiedzenia.

Zagubione świadectwo pracy – co robić?Zagubione świadectwo pracy – co robić?Mikołaj Frączak

Ważne jest, aby pracodawca przestrzegał tego terminu, ponieważ świadectwo pracy jest ważnym dokumentem dla pracownika. Zaniedbanie tego obowiązku może na konsekwencje prawne. Za to wykroczenie grozi kara grzywny: od 1000 do 30 000 złotych

W przypadku odmowy wystawienia świadectwa pracy lub w przypadku jego niezgodności z prawdą, pracownik może zgłosić sprawę do sądu pracy.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!