Udogodniena dla podróżnych w TAX FREE

Ministerstwo Finansów wprowadziło nową udogodnienie dla podróżnych korzystających z TAX FREE. Za pomocą aplikacji mobilnej mTAX FREE PL można teraz wygenerować Unikalny Numer (UN) dokumentu tożsamości podróżnego, który będzie używany podczas zakupów. Dodatkowo, w granicznych oddziałach celnych umieszczono kody QR, ułatwiające podróżnym weryfikację statusu dokumentu TAX FREE.

Udogodniena dla podróżnych w TAX FREE
  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 28 lipca 2023

Zwrot VAT będzie prostszy 

Osoba przebywająca poza granicami Unii Europejskiej może otrzymać zwrot podatku VAT od towarów nabytych w Polsce, korzystając z punktów TAX FREE.

Zmiany w systemie TAX FREE od 2022 rokuZmiany w systemie TAX FREE od 2022 rokuMikołaj Frączak

Od 1 stycznia 2022 roku, weszły w życie istotne zmiany w usłudze TAX FREE dla podróżnych, których szczegóły dostępne są na stronie granica.gov.pl/TaxFree. Od tego momentu, stopniowo wprowadzane są kolejne udogodnienia w tej usłudze.

Unikalny Numer — pomoc w transakcjach TAX FREE 

W celu redukcji błędów w danych podróżnych korzystających z usługi TAX FREE, które mogą spowodować odrzucenie dokumentów w oddziałach celnych na granicy, wprowadzono możliwość używania Unikalnego Numeru dokumentu tożsamości dostępnego w aplikacji mobilnej mTAX FREE PL.

Gdy podróżny przekaże swojego Unikalnego Numeru dokumentu tożsamości sprzedawcy, jego dane zostaną automatycznie zweryfikowane z danymi podanymi w aplikacji mobilnej. To z kolei pomoże uniknąć potencjalnych błędów wynikających z ręcznego wprowadzania danych. Zmiana ta jest korzystna zarówno dla podróżnych, jak i dla sprzedających.

Co to jest strefa bezcłowa na lotnisku? Czy kupowanie w duty free się opłaca?Co to jest strefa bezcłowa na lotnisku? Czy kupowanie w duty free się opłaca?Michał Górecki

Aby pełni korzystać z tej funkcjonalności, podróżny musi raz potwierdzić swoje konto podczas odprawy TAX FREE na granicy. Autoryzację tę przeprowadzi funkcjonariusz Służby Celno-Skarbowej na prośbę podróżnego.

Nowoczesne QR kody dla podróżnych 

W celu ułatwienia podróżnym zarządzania swoimi dokumentami TAX FREE, Ministerstwo Finansów umieściło kody QR do zeskanowania na urządzeniach mobilnych w następujących miejscach:

  • granicznych oddziałach celnych,
  • punktach obsługi dokumentów TAX FREE dla podróżnych,
  • w pobliżu granicznych/lotniskowych infokiosków oraz tablic ogłoszeń.

Po zeskanowaniu kodu QR, podróżny zostaje przeniesiony na stronę internetową TaxFree, gdzie po wprowadzeniu Unikalnego Numeru Systemowego dokumentu TAX FREE (UNS), ma możliwość bieżącego sprawdzenia statusu swojego dokumentu TAX FREE oraz pobrania aplikacji mTAX FREE PL. Aplikacja ta umożliwia dostęp do elektronicznej formy dokumentu TAX FREE wystawionego przez sprzedawcę i pozwala na łatwe zarządzanie swoimi dokumentami.

Co to jest TAX FREE? 

TAX FREE to termin używany w kontekście międzynarodowego zwrotu podatku VAT (Value Added Tax) dla podróżnych, którzy nabywają towary w danym kraju, ale mają miejsce stałego zamieszkania poza granicami Unii Europejskiej.

Potwierdzenie za łapówkę. Jak zarabiali na TAX FREE?Potwierdzenie za łapówkę. Jak zarabiali na TAX FREE?Michał Górecki

Podróżny, będący rezydentem poza UE, ma prawo otrzymać zwrot części zapłaconego podatku VAT za zakupione towary, pod warunkiem, że wykonał zakupy w sklepach uczestniczących w systemie TAX FREE. Przy zakupie towarów, podróżny otrzymuje specjalny dokument TAX FREE, który jest potwierdzeniem prawa do zwrotu podatku. Po opuszczeniu kraju, podróżny ma obowiązek przedstawić ten dokument w granicznym punkcie zwrotu VAT, gdzie odbywa się zwrot podatku na konto podróżnego lub w formie gotówki.

TAX FREE umożliwia podróżnym, którzy są rezydentami poza UE, zaoszczędzenie części kosztów podatkowych poniesionych podczas zakupów na terenie kraju Unii Europejskiej.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!