W jakich sytuacjach szkoła może zawiesić zajęcia?
Nauka jest zarówno prawem, jak i obowiązkiem zapisanym w Konstytucji, zajęcia w szkołach muszą jednak odbywać się w warunkach należytego bezpieczeństwa i odpowiedniej higieny. Kiedy zatem dana placówka edukacyjna może, a kiedy musi je zawiesić? Wyjaśniamy.
- Jakub Stasak
- /
- 29 listopada 2024
Bezpieczeństwo i higiena w szkole – obowiązki dyrekcji
Do analizowanej kwestii w sposób bezpośredni odwołuje się Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 roku w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach.
Zaświadczenie o przebiegu nauczania w szkole, która została zlikwidowana — jak uzyskać?Jakub Stasak
W myśl paragrafu 2. niniejszego aktu prawnego:
„Dyrektor zapewnia bezpieczne i higieniczne warunki pobytu w szkole lub placówce, a także bezpieczne i higieniczne warunki uczestnictwa w zajęciach organizowanych przez szkołę lub placówkę poza obiektami należącymi do tych jednostek”.
Co niezmiernie istotne, dyrektor, co najmniej raz w roku, musi dokonać kontroli warunków korzystania z obiektów należących do szkoły lub placówki, w tym bezpiecznych i higienicznych warunków nauki – główny cel rzeczonej kontroli stanowi zaś ewentualne określenie warunków ich poprawy.
Z ustaleń kontroli sporządza się protokół, który podpisują osoby biorące w niej udział – kopię protokołu pokontrolnego dyrektor przekazuje natomiast organowi prowadzącemu.
Temperatura w pomieszczeniach, a zawieszenie zajęć lekcyjnych
Według aktualnie obowiązujących przepisów prawa pomieszczenia szkoły i placówki muszą zostać wyposażone we właściwe oświetlenie, wentylację i ogrzewanie.
Sale lekcyjne należy ponadto wietrzyć w czasie każdej przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.
Ferie 2025. Kiedy?Małgorzata Łaziuk
Zgodnie z paragrafem 17. cytowanego już rozporządzenia:
„W pomieszczeniach, w których odbywają się zajęcia, zapewnia się temperaturę co najmniej 18°C”.
W przypadku, gdy zapewnienie wspomnianej temperatury nie jest możliwe, dyrektor zawiesza zajęcia na czas oznaczony, powiadamiając o tym organ prowadzący.
W jakich sytuacjach szkoła może zawiesić zajęcia?
Organ prowadzący szkołę lub placówkę może zawiesić zajęcia na czas oznaczony, w razie niebezpieczeństwa wystąpienia na danym terenie zagrożenia bezpieczeństwa uczniów, związanego z utrudnieniami w:
• dotarciu ucznia do szkoły lub placówki bądź powrotem z nich,
• organizacji zajęć w szkole lub placówce – związanej z odbywającymi się imprezami o randze ogólnopolskiej lub międzynarodowej.
Wybór imienia dla dziecka — czy rodzice mają pełną dowolność?Jakub Stasak
Dyrektor (za zgodą organu prowadzącego) może zawiesić zajęcia na czas oznaczony, jeżeli:
• temperatura zewnętrzna mierzona o godzinie 21:00 w dwóch kolejnych dniach poprzedzających zawieszenie zajęć wynosi -15°C lub jest niższa,
• na danym terenie doszło do zdarzeń, mogących zagrozić zdrowiu uczniów.
Ważne: Za zgodą organu prowadzącego oraz po uzyskaniu pozytywnej opinii właściwego państwowego powiatowego inspektora sanitarnego dyrekcja ma prawo zdecydować o zawieszeniu zajęć na czas oznaczony, jeżeli ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną może być zagrożone zdrowie uczniów.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.