W tych powiatach może wrócić nauczanie zdalne

Ministerstwo Edukacji i Nauki przewidziało w najnowszym rozporządzeniu powrót do nauki zdalnej w szkołach i placówkach oświatowych. Chodzi jednak o niewielki obszar przy wschodniej granicy Polski. Gdzie i dlaczego mogą zostać zawieszone zajęcia stacjonarne?

W tych powiatach może wrócić nauczanie zdalne
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 28 lutego 2022

Gdzie może wrócić nauczanie zdalne?

Uczniowie ośmiu przygranicznych powiatów oraz dwóch miast, mogą niebawem wrócić do nauki zdalnej – informuje resort edukacji. Powodem takiej decyzji nie jest jednak COVID-19, a wojna, jaka toczy się tuż za wschodnią granicą Polski. 

Zgodnie z rozporządzeniem MEiN nauczanie stacjonarne może zostać zwieszone na obszarze powiatów: bieszczadzkiego, chełmskiego, hrubieszowskiego, jarosławskiego, lubaczowskiego, przemyskiego, tomaszowskiego, włodawskiego a także w dwóch miastach na prawach powiatu – mowa o Chełmie (Lubelskie) oraz Przemyślu (Podkarpackie).

Ukraińskie dzieci w polskich szkołach. Jakie zasady przyjmowania?Ukraińskie dzieci w polskich szkołach. Jakie zasady przyjmowania?Martyna Kowalska

Kto podejmuje decyzję ws. zawieszenia zajęć stacjonarnych?

Sprawa nie jest przesądzona, bowiem to dyrektorzy szkół będą podejmowali decyzję o zawieszeniu zajęć stacjonarnych, w razie wystąpienia takiej konieczności. To oznacza, że rozporządzenie daje władzom szkół wolną rękę, ale w żadnym razie nie nakazuje powrotu nauki zdalnej w każdym z powiatów i w każdej ze szkół. 

Przepisy te są kopią rozwiązań, jakie jesienią 2021 roku były stosowane w gminach położonych wzdłuż granicy z Białorusią, w związku kryzysem migracyjnym. 

Nauka zdalna 2022

Jak wyjaśnia resort edukacji, ścieżka wprowadzenia zajęć zdalnych będzie bardzo prosta. Dyrektor, po uzyskaniu zgody organu prowadzącego i organu sprawującego nadzór pedagogiczny, może zawiesić wszystkie lub poszczególne zajęcia dla grupy uczniów, oddziału klasowego, etapu edukacyjnego lub dla całej szkoły/placówki.  Zajęcia mogą być prowadzone zdalnie lub w inny sposób ustalony przez dyrektora”.

Jak wynika z wypowiedzi polityków, jest mało prawdopodobne, że wróci nauka zdalna w związku trwającą pandemią. Eksperci zauważają, że w ostatnich tygodniach nastąpił wyraźny spadek nowych zachorowań, a w dającej się przewidzieć przyszłości trudno zakładać wystąpienie szóstej fali. Jest duże prawdopodobieństwo, że rok szkolny zostanie dokończony edukacją stacjonarną.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!