Więcej miejsc na medycynę w roku 2023/2024

Ponad 11 tysięcy miejsc na kierunkach medycznych w roku akademickim 2023/2024. Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt rozporządzenia określający limit przyjęć na studia na kierunkach lekarskim i lekarsko — dentystycznym. W porównaniu do roku 2022 limit zwiększył się o 322 miejsc.

Więcej miejsc na medycynę w roku 2023/2024
  • Anna Pakaszewska-Cetera
  • /
  • 19 czerwca 2023

Limity na kierunku lekarskim 

Zgodnie z projektem, na kierunku lekarskim przewidziane jest ogółem 9725 miejsc. Dotyczy to wszystkich form prowadzenia studiów:

  • na jednolitych studiach magisterskich prowadzonych w formie studiów stacjonarnych w języku polskim limit wynosi 6167
  • na jednolitych studiach magisterskich prowadzonych w formie studiów niestacjonarnych w języku polskim limit wynosi 1729
  • na jednolitych studiach magisterskich prowadzonych w formie studiów stacjonarnych i niestacjonarnych w języku innym niż polski limit wynosi 1829

Limity na kierunku lekarsko — dentystycznym

Projekt rozporządzenia określa również limity miejsc na kierunku lekarsko — dentystycznym. Przewidziane jest ogółem 1337 miejsc:

  • na jednolitych studiach magisterskich prowadzonych w formie studiów stacjonarnych w języku polskim limit miejsc wynosi 818
  • na jednolitych studiach magisterskich prowadzonych w formie studiów niestacjonarnych w języku polskim limit miejsc wynosi 221 
  • na jednolitych studiach magisterskich prowadzonych w formie studiów stacjonarnych i niestacjonarnych w jezyku innymi niż polskim limit miejsc wynosi 298.

Limit większy niż w 2022 roku

Od roku akademickiego 2014/2015 do roku akademickiego 2023/2024 nastąpił znaczny wzrost limitu przyjęć na studia na kierunkach lekarskim i lekarsko-dentystycznym w uczelniach posiadających uprawnienia do ich prowadzenia. Liczba dostępnych miejsc zwiększyła się z 6784 do 11062, co oznacza wzrost o 4278 miejsc.

Jak wspierać edukację domową swojego dziecka?Jak wspierać edukację domową swojego dziecka?Małgorzata Łaziuk

W porównaniu do limitów ustalonych na rok akademicki 2022/2023, na rok akademicki 2023/2024 ogólny limit przyjęć na studia lekarskie i lekarsko-dentystyczne zwiększył się o 322 miejsca. W szczególności, limit przyjęć na studia magisterskie jednolite na kierunkach lekarskim i lekarsko-dentystycznym w formie stacjonarnej w języku polskim zwiększył się o 393 miejsca. Natomiast dla studiów niestacjonarnych w języku polskim na tych samych kierunkach, limit przyjęć zmniejszył się o 27 miejsc. Ogólnie limit przyjęć na jednolite studia magisterskie prowadzone w formie stacjonarnej lub niestacjonarnej w języku innym niż polski zmniejszył się o 44 miejsca.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!