Szlak przemytniczy międzynarodowej grupy przestępczej zlikwidowany

Współpraca polskich, niemieckich i hiszpańskich organów ścigania przyniosła spektakularne efekty — rozbito międzynarodową zorganizowaną grupę przestępczą. Według śledczych jej członkowie mogli przemycić do Europy około 5,5 tony narkotyków, głównie kokainy, marihuany i haszyszu, których wartość w sprzedaży detalicznej to nawet 300 milionów złotych.

Szlak przemytniczy międzynarodowej grupy przestępczej zlikwidowany
  • Jakub Stasak
  • /
  • 21 czerwca 2023

Poszukiwani Europejskimi Nakazami Aresztowania zatrzymani w Hiszpanii

W wieloetapowym międzynarodowym śledztwie stronę polską reprezentowali funkcjonariusze zespołu śledczego powołanego przez Komendanta Centralnego Biura Śledczego Policji i Komendanta Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Nielegalne i fałszywe leki sprzedawane w całej PolsceNielegalne i fałszywe leki sprzedawane w całej PolsceDamian Jemioło

Sprawa ma charakter rozwojowy, a z dotychczasowych ustaleń wynika, że członkowie zorganizowanej grupy przestępczej przemycali do Polski kokainę, marihuanę i haszysz, głównie z Ekwadoru i Hiszpanii, wprowadzając następnie narkotyki do obrotu.

Od 2018 roku miało do naszego kraju trafić w ten sposób 5 ton marihuany i haszyszu o szacunkowej detalicznej wartości około 150 milionów złotych oraz blisko pół tony kokainy wartej drugie tyle.

Obszar działania przemytników poza Polską obejmował również Litwę, Niemcy, Hiszpanię oraz Ekwador, śledczy znad Wisły musieli więc nawiązać ścisłą współpracę z funkcjonariuszami i pracownikami Policia Nacional, Guarda Civil, Europolu oraz Eurojustu.

81-latka przemycała 5 kg heroiny. Wpadła w Warszawie (FILM)81-latka przemycała 5 kg heroiny. Wpadła w Warszawie (FILM)Michał Górecki

Podczas przeprowadzonej w Hiszpanii operacji zatrzymano dwóch mężczyzn poszukiwanych Europejskimi Nakazami Aresztowania wydanymi przez polski sąd na wniosek zachodniopomorskiej Prokuratury Krajowej.

Do sprawy zabezpieczono wówczas także karabin maszynowy AK-47.

Równoległe zatrzymania w Polsce

Niemal w tym samym czasie, w wyniku działań przeprowadzonych na terenie trzech województw (podkarpackiego, śląskiego i mazowieckiego), w ręce stróżów prawa wpadło siedem podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej osób.

Część z nich ma mieć powiązania ze środowiskami śląskich, rzeszowskich i warszawskich pseudokibiców, trzech zatrzymanych poszukiwano ponadto Europejskimi Nakazami Aresztowania.

177 kg narkotyków w pomarańczach pod... Bełchatowem (FILM)177 kg narkotyków w pomarańczach pod... Bełchatowem (FILM)Michał Górecki

Podczas przeszukania funkcjonariusze zabezpieczyli karabin maszynowy AK-47, zagłuszarkę sygnałów GPS, sprzęt mogący służyć do kradzieży samochodów, dokumenty tożsamości innych osób, telefony komórkowe, komputery i różnego rodzaju zewnętrzne nośniki danych.

Na poczet przyszłych kar przejęto dotychczas należący do podejrzanych majątek o łącznej wartości niemal 570 tysięcy złotych (gotówka, luksusowe zegarki, biżuteria, monety, samochody).

Tymczasowe aresztowania i wnioski o ekstradycję

Owocem współpracy polskich i niemieckich organów ścigania było zatrzymanie na lotnisku we Frankfurcie nad Menem poszukiwanego Michała B. – mężczyzna, na którego nazwisko również wystawiono Europejski Nakaz Aresztowania, z wolnością pożegnał się tuż przed odlotem do Kolumbii.

Wobec osób zatrzymanych poza krajem wszczęto już procedury ekstradycyjne, osoby zatrzymane w Polsce zostały natomiast tymczasowo aresztowane na okres trzech miesięcy.

Jaka kara za posiadanie i obrót znacznymi ilościami narkotyków?Jaka kara za posiadanie i obrót znacznymi ilościami narkotyków?Mikołaj Frączak

Za udział w zorganizowanej grupie przestępczej, przemyt i wprowadzanie do obrotu znacznych ilości narkotyków grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Łącznie w śledztwie występuje już 31 podejrzanych, a z uwagi na jego wielowątkowość i międzynarodowy charakter funkcjonariusze nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!