600 mln zł dla Huty Stalowa Wola

Premier Mateusz Morawiecki odbył wizytę w Hucie Stalowa Wola, której przekazał 600 mln zł na dalszy rozwój i inwestycje. Dzięki rządowemu wsparciu, Huta Stalowa Wola będzie mogła sprawnie produkować najnowocześniejsze wozy piechoty „Borsuk”, a także pracować nad produkcją polskiej wersji armatohaubic K9 Thunder.

600 mln zł dla Huty Stalowa Wola
  • Joanna Gościńska
  • /
  • 22 czerwca 2023

Huta Stalowa Wola uzyska nowe możliwości produkcyjne

Zamówienia nowego sprzętu dla wojska wymagają sprawnego przemysłu na najwyższym poziomie. Dodatkowe środki dla przemysłu zbrojeniowego pozwolą zwiększyć produkcję nowoczesnych pojazdów wojskowych dla Wojska Polskiego. Premier Mateusz Morawiecki potwierdził wsparcie finansowe na rzecz rozwoju Huty Stalowa Wola. Łączna wartość nakładów inwestycyjnych wyniesie 664,7 mln zł, z czego HSW S.A. wniesie wkład własny w kwocie 64,7 mln zł.

150 tys. zł dla młodego rolnika – jak zdobyć bezzwrotną premię?150 tys. zł dla młodego rolnika – jak zdobyć bezzwrotną premię?Mikołaj Frączak

To między innymi środki na rozbudowę i modernizację infrastruktury oraz maszyn używanych do produkcji. Część z nich będzie przeznaczona na modernizację i zwiększenie kompetencji produkcyjnych HSW Oddziału Autosan w Sanoku do produkcji cywilnej i sprzętu wojskowego, w tym m.in. pojazdów specjalnych 4x4.

Zmodernizowana Huta Stalowa Wola będzie produkować najnowocześniejsze pływające wozy piechoty „Borsuk”. To pojazd stworzony przez polskich inżynierów, który już wkrótce trafi do Wojska Polskiego. Huta zwiększy także swoje możliwości produkcyjne pojazdów takich jak armatohaubice „Krab” czy moździerze „Rak”. Zakład będzie też gotowy do produkcji pojazdów na licencji zagranicznej dla naszej armii, m.in. polskiej wersji armatohaubic K9 Thunder. To oznacza, że najnowsza technologia wojskowa na świecie będzie od teraz produkowana w Polsce.

Wsparcie dla przedsiębiorców to wielowymiarowe działania

Wsparcie finansowe rozwoju polskich przedsiębiorstw to tylko część wielowymiarowej polityki przyjaznej polskim firmom. Od 2015 r. udało się wprowadzić wiele korzystnych zmian i rozwiązań dla przedsiębiorców. Obniżyliśmy podatki (np. podatek CIT z 19% na 15%, a następnie do jedynie 9% dla mniejszych firm) oraz stworzyliśmy Mały ZUS Plus, który ułatwia rozwój mniejszym firmom. Uprościliśmy także sposób rozliczania się online i wprowadziliśmy szereg ulg podatkowych (m.in. ulgę na ekspansje, ulgę B+R czy IP Box.

Tworzymy także warunki i infrastrukturę do lepszego prowadzenia firmy. Rządowe fundusze wspierają tworzenie i modernizację infrastruktury, a w obliczu trudności wspieramy przedsiębiorców – m.in. poprzez wprowadzone tarcze i wsparcie w trakcie pandemii. Budujemy drogi dojazdowe, rozwijamy węzły komunikacyjne i przygotowujemy nowe tereny pod inwestycje. Taka infrastruktura tworzy nowe możliwości i atrakcyjne warunki do prowadzenia działalności gospodarczej.

60 tysięcy złotych na małe gospodarstwo. Zastrzyk finansowy dla rolników60 tysięcy złotych na małe gospodarstwo. Zastrzyk finansowy dla rolnikówMikołaj Frączak

Ważnym krokiem dla polskiego biznesu było także stworzenie Polskiej Strefy Inwestycji. W 2018 r. podjęliśmy decyzję o rozszerzeniu obszaru Specjalnych Stref Ekonomicznych na całą Polskę – oznacza to łatwiejsze inwestowanie dzięki ulgom i zachętom podatkowym, a także wsparcie ze strony instytucji. Taka decyzja pozytywnie przekłada się na miejsca pracy i inwestycje w każdym regionie.

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!