Nowe, proste ekoschematy dla rolników

Minister rolnictwa i rozwoju wsi, Robert Telus, ogłosił podczas dzisiejszej konferencji prasowej 22 czerwca br., że kontynuując naszą troskę o rolników, rząd postanowił uprościć ekoschematy na podstawie zebranych opinii.

Nowe, proste ekoschematy dla rolników
  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 27 czerwca 2023

Rozliczenie jako ryczałt 

Z naszych obserwacji wynika, że mniejsze gospodarstwa do 5 ha w mniejszym stopniu korzystają z ekoschematów. W tej grupie korzysta z nich tylko około 20 procent rolników – poinformował minister.

Minister rolnictwa wyraził mocne przekonanie, że dzięki jego inicjatywie Rada Ministrów zatwierdziła wprowadzenie płatności ryczałtowych dla tych gospodarstw na podstawie jego wniosku.

ARiMR będzie współpracowała z... WOTARiMR będzie współpracowała z... WOTMichał Górecki

Zamiast różnych płatności rolnik, który złożył wniosek o płatności w latach 2022 i 2023, będzie mógł skorzystać z ryczałtu w wysokości 225 euro/ha – dodał minister Telus.

Nowości w ekoschematach 

Przedstawione dziś zmiany w ekoschematach będą obowiązywać w roku 2023 – uściślił podsekretarz stanu Krzysztof Ciecióra.

Sekretarz stanu podkreślił, że termin składania wniosków przypada na 30 czerwca, zaś proces przechodzenia na płatności ryczałtowe wymaga złożenia oświadczenia w okresie od 1 do 31 sierpnia w lokalnym biurze Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Komisja Europejska zaakceptowała Plan Strategiczny Wspólnej Polityki Rolnej dla Polski na lata 2023-2027Komisja Europejska zaakceptowała Plan Strategiczny Wspólnej Polityki Rolnej dla Polski na lata 2023-2027Mikołaj Frączak

Nie ma zagrożenia, że środki dla większych gospodarstw będą mniejsze, gdyż z budżetu dokładamy do płatności uzupełniających 190 mln euro – dodał wiceminister.

Wicepodsekretarz stanu, prezentując szczegóły modyfikacji ekoschematów, zaznaczył, że zaproponowane zmiany oczekują na notyfikację ze strony Komisji Europejskiej.

Wsparcie dla rolników 

Minister Robert Telus przedstawił ponadto dane dotyczące wypłaconego i realizowanego wsparcia w związku z wojną w Ukrainie.

Wartość pomocy skierowanej do rolników w związku z wojną w Ukrainie przekracza już 15 mld zł – poinformował szef resortu rolnictwa.

Drony w rolnictwie to nie jest science fictionDrony w rolnictwie to nie jest science fictionMartyna Kowalska

Minister przypomniał, że w roku 2022 zostało zrealizowane wsparcie finansowe w wysokości 2,6 mld zł dla zakupu nawozów. Na kolejną transzę przewidziano kwotę 4,7 mld zł. Natomiast dopłaty do sprzedaży pszenicy, gryki i kukurydzy wyniosły łącznie 2,6 mld zł.

Zwiększenie zwrotu części akcyzy w paliwie rolniczym do 2 zł za litr będzie wiązało się z wydatkowaniem 600 mln zł. Na kolejny program Locha+ przeznaczono środki w wysokości pół miliarda zł. Natomiast na wsparcie zakupu kwalifikowanego materiału siewnego przeznaczono 210 mln zł. Wartość dopłat do transportu wynosi 400 mln zł.

W kontekście kredytów, łącznie 2 mld 773 mln zł zostało przeznaczone na kredyty płynnościowe, a 781 mln zł na kredyty skupowe.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!