Ciężarówki zarejestrowane w Rosji i Białorusi nie wjadą do Polski

Na wybranych przejściach granicznych niemożliwy będzie przejazd ciężarówek, przyczep i innych pojazdów zarejestrowanych w Rosji i Białorusi. Nowe przepisy podpisał już minister Mariusz Kamiński.

Ciężarówki zarejestrowane w Rosji i Białorusi nie wjadą do Polski
  • Damian Jemioło
  • /
  • 21 czerwca 2023

Przyczepy i ciężarówki z Rosji i Białorusi nie wjadą do Polski

Od czerwca według nowych przepisów, zabronione będzie przekraczanie granicy przez duże ciężarówki, samochody z przyczepami oraz zespoły pojazdów zarejestrowanych w Rosji i Białorusi. Takie ograniczenia są reakcją na prośby o zaostrzenie kontroli nad przewoźnikami z tych krajów, którzy używali przyczep i naczep zarejestrowanych w Białorusi i Rosji, aby uniknąć nałożonych na nich sankcji.

Ograniczenia dla konkretnych typów pojazdów związanych z Białorusią i Rosją zostały wprowadzone, aby wzmocnić kontrolę nad ruchem towarowym i utrzymać bezpieczeństwo na granicy.

Co Polska importuje z Białorusi? Handel ma się dobrzeCo Polska importuje z Białorusi? Handel ma się dobrzeDamian Jemioło

Ograniczenia w ruchu granicznym dla wymienionych pojazdów obowiązuje już od 1 czerwca 2023 r. Ta decyzja będzie miała duże znaczenie dla przewoźników, którzy będą musieli dostosować się do nowych zasad.

Osoby nadal zainteresowane przewozem i przekraczaniem granicy muszą zapoznać się z nowymi przepisami i dostosować się, aby uniknąć potencjalnych konsekwencji. 

Niektórzy eksperci wskazują jednak, że taki przepis niekoniecznie musi coś zmienić. W końcu Białorusini i Rosjanie nadal mogliby przekraczać granicę Polski przez Litwę. W końcu ów przepis ma obowiązywać tylko na przejściach granicznych z Białorusią.

Rosja przygotowuje odpowiedź

Oczywiście, prawo to nie umknęło uwadze rosyjskich władz. Chcą one wprowadzić podobne prawo, które będzie obowiązywać przewoźników z Polski. Domaga się tego m.in. Ewegnij Moskwiczow, czyli przewodniczący Stowarzyszenia Samochodowych Przewoźników Międzynarodowych i deputowany do rosyjskiej Dumy. 

Co Polska importuje z Chin i... Rosji?Co Polska importuje z Chin i... Rosji?Damian Jemioło

Duma zaproponowała także wyłączenie możliwości tankowania polskich pojazdów po rosyjskich cenach detalicznych. Zamiast tego obowiązywałyby ich koszty paliwa ustalane na poziomie cen Unii Europejskiej. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!