Wirtualna porada prawna – jak się przygotować?

Teczka z dokumentami pod pachą, zabierana na spotkanie z prawnikiem i rozkładana na ciężkim biurku mecenasa, właśnie przechodzi do historii. Coraz więcej kancelarii adwokackich czy radcowskich decyduje się na prowadzenie elektronicznych konsultacji, wraz z cyfrowym przesyłaniem skanów istotnych pism. Pandemia koronawirusa jedynie przyspieszyła nieodwracalny proces rozwoju tego typu usług w wirtualnym świecie. Jak przygotować się na e-spotkanie z mecenasem? Podpowiadamy.

Wirtualna porada prawna – jak się przygotować?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 28 września 2020

Pierwsze spotkanie z prawnikiem – jak się przygotować?

Jeszcze przed wirtualnym spotkaniem, przygotuj na kartce listę pytań oraz opisz w kilku punktach sprawę z jaką zwracasz się do prawnika. Pozwoli to na zaoszczędzenie czasu, oraz uniknięcie niepotrzebnych niedomówień wymagających uzupełnienia np. podczas kolejnego spotkania.

Do tej pory powszechną praktyką było zabieranie na pierwsze spotkanie opasłej teczki z wszelkimi dokumentami, które mogą być istotne dla naszej sprawy. Często w praktyce okazywało się, że zdecydowana ich część jest nieistotna, niemniej posiadanie przy sobie wszystkich możliwych „papierów” dawało poczucie dobrego przygotowania i siły naszych argumentów.

W przypadku wirtualnej porady może być to problematyczne – skanowanie wszystkich dokumentów jeszcze przed spotkaniem, może okazać się delikatnie mówiąc – czasochłonne, dlatego warto zeskanować kilka kluczowych, oraz dookreślić podczas spotkania, czego może brakować dla kompleksowego zbadania i poprowadzenia naszej sprawy.

Czy zdjęcie dokumentu wystarczy prawnikowi?

Współczesne smartfony, które nosimy w kieszeni, mogą z powodzeniem zastąpić skaner i sprawić, że jesteśmy w stanie bardzo szybko „dosłać” wymagany dokument w wersji elektronicznej. Wystarczy przeszukać sklep z aplikacjami by znaleźć (także darmowy) program, który potrafi zamienić zdjęcie dokumentu w plik.pdf w bardzo wysokiej rozdzielczości i z dbałością o szczegóły. To oznacza, że tego typu „skan” jesteśmy w stanie wykonać w trakcie trwającego spotkania na komunikatorze internetowym i przesłać je niemal natychmiast.

Po drugie, w sytuacji, w której nie jesteśmy w stanie wykonać takiego skanu, poglądowo możemy przesłać także zdjęcie dokumentu.

Notatki w trakcie e-porady z prawnikiem

Ważne jest, aby podczas pierwszego spotkania z prawnikiem robić notatki i zadawać pytania. Zapewne twój adwokat lub radca przedstawi ci listę dokumentów jakie będą potrzebne podczas następnego spotkania. Będziesz miał czas, by przygotować się jeszcze lepiej. Jeśli konieczne będzie sprawdzenie jakichś faktów, dokładnie zanotuj treść pytań prawnika i postaraj się znaleźć wyczerpujące odpowiedzi do czasu kolejnego spotkania – dokładnie tak samo jak w przypadku tradycyjnej wizyty. Możesz poprosić także maila z podsumowaniem porady i listą spraw do załatwienia w pierwszej kolejności. Często mecenasi udzielający wirtualnych porad, sami z siebie wysyłają takie wiadomości na skrzynki mailowe swoich klientów z podsumowaniem spotkania.

Odległość nie ma znaczenia

Plusem wirtualnych porad jest to, że można skontaktować się z wybranym prawnikiem, niezależnie od tego w jakim mieście prowadzi swoją kancelarię. To ważna wiadomość, szczególnie dla osób z małych miejscowości, gdzie dostęp do specjalistów z niektórych dziedzin bywa utrudniony lub wręcz niemożliwy. W przypadku samej porady odległość nie ma znaczenia. Pewne problemy mogą się jednak pojawić, jeśli w grę wchodzi reprezentacja nas przed sądem. Zbyt duża odległość może to albo uniemożliwić albo zdecydowanie wpłynąć na koszty poprowadzenia sprawy.  

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: porady

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!