Zmiany w dowodach osobistych. Będą odciski palców

W nowych e-dowodach osobistych będzie zawarta m.in. informacja o odciskach palców oraz podpis posiadacza. Według przedstawicieli Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, a także Ministerstwa Cyfryzacji. Przepisy mają wejść w życie w sierpniu przyszłego roku.  

Zmiany w dowodach osobistych. Będą odciski palców
  • Michał Górecki
  • /
  • 24 września 2020

Zmiany spowodowane są koniecznością wdrożenia prawa unijnego. Zgodnie z przepisami unijnymi, w przypadku każdego nowo wytworzonego dowodu osobistego będzie musiały być pobrane odciski palców. W związku z tym planuje się też poprawienie zabezpieczenia dowodów, sposobu ich wydawania, a także obiegu dowodów w całej Unii Europejskiej.

Dane biometryczne w nowych dowodach będą mogły być odczytane we wszystkich państwach członkowskich UE.

Konieczność wprowadzenia takich zmian powoduje, że nie da się złożyć wniosku o dowód osobisty w sposób zdalny.

Zmiany w dowodach osobistych 

Według MSWiA, zmiany te sprawią również, że dla osób, od których czasowo nie można pobrać odcisku któregokolwiek palca, będzie wydawany dowód ważny do 12 miesięcy.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez przedstawicieli ministerstw, które pracują nad zmianami, w przypadku dowodów dla niepełnoletnich, to w Polsce nie będą pobierane odciski palców u dzieci do 12. roku życia, a wydawane im dowody będą ważne przez 5 lat.

Jedną z bardziej istotnych zmian będzie też pojawienie się podpisu posiadacza. Wszystko dlatego, że takiego elementu wymagają przepisy Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego, w związku z czym na dowody osobiste wróci podpis posiadacza.

W wypadku osób, które nie mogą przyjść do urzędu, dowody będą wydawane przez mobilną obsługę.

Jak mówił Szafernaker, celem jest, by ustawa mogła zostać przyjęta przez parlament na przełomie tego i przyszłego roku, a wejść w życie do 2 sierpnia 2021 roku. Wymiana dowodów ma nastąpić sukcesywnie.

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, według przedstawicieli MC i MSWiA sprzęt niezbędny do tej operacji zostanie zapewniony przez rząd i samorządy nie poniosą dodatkowych kosztów z tego tytułu. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!