Wybory samorządowe już wiosną. Kogo wybieramy?

Już niebawem wybory samorządowe. Czy znasz ich datę? Koniecznie ją zapamiętaj — to ważny dzień!

Wybory samorządowe już wiosną. Kogo wybieramy?
  • Małgorzata Łaziuk
  • /
  • 30 stycznia 2024

Kiedy wybory samorządowe 2024?

Wybory samorządowe już niedługo! Prezes Rady Ministrów na konferencji prasowej ogłosił ich termin. Z wypowiedzi Donalda Tuska można dowiedzieć się, że pierwsza tura wyborów odbędzie się 7 kwietnia 2024 roku, a druga — dwa tygodnie później: 21 kwietnia.

Warto wspomnieć, że planowo powinny odbyć się w 2023 roku, jednak ustawa z listopada 2022 roku zmieniła ten termin. Taki krok poczyniono, ponieważ na początku zarówno wybory parlamentarne, jak i samorządowe miały odbywać się w jednym terminie — jesienią 2023 roku. Organizacja obydwu byłaby problemowa, trudna do wykonania nie tylko organizacyjnie, ale też technicznie.

Kogo wybieramy?

W wyborach samorządowych w Polsce, które odbywają się co cztery lata obywatele mają możliwość bezpośredniego uczestnictwa w kształtowaniu lokalnej polityki. Są one niezwykle ważne, ponieważ decydują o obsadzeniu stanowisk na szczeblu gminy, powiatu i województwa. W ramach tych wyborów wybierani są radni, wójtowie, burmistrzowie czy prezydenci miast.

Głosowanie bez zameldowania? Co trzeba zrobić?Głosowanie bez zameldowania? Co trzeba zrobić? Joanna Gościńska

Wybory dotyczą również rady gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich. Odpowiadają one za podejmowanie decyzji dotyczących różnorodnych spraw, takich jak planowanie przestrzenne, edukacja, infrastruktura czy sprawy społeczne. Wybierani przedstawiciele mają za zadanie reprezentować interesy mieszkańców oraz działać na rzecz rozwoju i dobra wspólnoty lokalnej.

Dzięki wyborom samorządowym społeczność ma wpływ na to, jak kształtuje się jej najbliższe otoczenie i jakie decyzje podejmowane są na szczeblu lokalnym. To istotny element demokratycznego funkcjonowania państwa, a udział w tym to szansa dla obywateli na aktywne uczestnictwo w życiu publicznym.

Dlaczego warto chodzić na wybory samorządowe?

Przede wszystkim — to wyraz aktywnego obywatelstwa, istotny element demokratycznego zaangażowania. To nie tylko obowiązek, ale również okazja do świadomego udziału w kształtowaniu przyszłości kraju i społeczności lokalnej. Głosowanie umożliwia wyrażenie swoich przekonań i uczestnictwo w decyzjach politycznych, co jest kluczowe dla ochrony praw obywatelskich.

Aktywny udział w wyborach to także wkład w budowanie społeczeństwa obywatelskiego. Mieszkańcy, angażując się w procesy wyborcze, nie tylko wyrażają swoje oczekiwania, ale również aktywnie współdecydują o kształcie polityki publicznej. To również bardzo dobra okazja do wprowadzania zmian i rozwoju społecznego.

Jakie są konsekwencje naruszenia praw wyborcy w dniu głosowania?Jakie są konsekwencje naruszenia praw wyborcy w dniu głosowania?Anna Pakaszewska-Cetera

Wreszcie, to moment, w którym społeczeństwo ma szansę wprowadzić zmiany. Poprzez wybieranie przedstawicieli, którzy podzielają nasze wartości i cele, możemy wspierać rozwój społeczeństwa zgodnie z naszymi przekonaniami. W ten sposób, udział w wyborach staje się aktem aktywnej odpowiedzialności obywatelskiej.

Konieczna jest edukacja: na wybory warto chodzić z dziećmi, by edukować od najmłodszych lat i pokazać, że każdy głos ma znaczenie.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!