Zadania Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych

W życiu niezwykle często pojawiają się sytuacje nieprzewidziane, wymagające często dodatkowych finansów. Czy pracodawca może udzielić zapomogi? Co jeszcze może zostać sfinansowane z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych?

Zadania Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych
  • Małgorzata Łaziuk
  • /
  • 20 lutego 2024

Czym jest Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych?

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (ZFŚS) to fundusz działający w przedsiębiorstwach i instytucjach, Ma na celu zapewnienie pracownikom dodatkowych świadczeń i wsparcia społecznego. Środki zgromadzone na cele funduszu znajdują się na odrębnym koncie.

ZFŚS jest finansowany ze środków pracodawcy oraz składek pracowników, które są wpłacane na fundusz. Są one następnie przeznaczane na finansowanie różnych form wsparcia dla pracowników oraz ich rodzin w zakresie kultury, rekreacji, wypoczynku, opieki zdrowotnej, nauki, pomocy materialnej i innych potrzeb socjalnych.

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych — zadania

Pracodawca, posiłkując się środkami z ZFŚS może udzielić różnorodnego wsparcia pracownikom i ich rodzinom. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów wsparcia, które może udzielić ZFŚS:

  • Bonifikata na wypoczynek: zniżki lub dofinansowania różnorodnych formy wypoczynku, takich jak wczasy, kolonie, obozy sportowe, wycieczki. Można również zakupić bilety do kina, teatru lub na koncerty;
  • Pomoc materialna: Fundusz może udzielać wsparcia finansowego w sytuacjach nagłej potrzeby, np. w przypadku choroby, śmierci w rodzinie, katastrofy naturalnej lub innych trudności życiowych, poprzez udzielenie pomocy pieniężnej lub zakup potrzebnych rzeczy;
  • Wydarzenia kulturalne i rekreacyjne: ZFŚS może organizować lub dofinansowywać wydarzenia kulturalne, imprezy rekreacyjne, pikniki firmowe czy wyjazdy integracyjne dla pracowników i ich rodzin.

Fundusz socjalny, czyli o twoich pieniądzach, które leżą na koncie pracodawcyFundusz socjalny, czyli o twoich pieniądzach, które leżą na koncie pracodawcy Iga Gradzka

Celem ZFŚS jest poprawa jakości życia pracowników i ich rodzin poprzez świadczenie różnorodnych form wsparcia społecznego i materialnego.

Czy w każdej firmie musi być?

W Polsce utworzenie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych nie jest obowiązkowe dla wszystkich firm. Decyzja zależy głównie od możliwości finansowych pracodawcy. W praktyce oznacza to, że nie wszystkie firmy posiadają ZFŚS, a fundusz ten jest raczej elementem opcjonalnym niż wymogiem prawnym. Obowiązek założenia mają firmy, w których zatrudnione jest powyżej pięćdziesięciu osób lub co najmniej 20 i mniej niż 50 — wtedy do pracodawcy musi trafić wniosek od związku zawodowego. Liczba pracowników podawana jest zgodnie ze stanem na dzień 1 stycznia danego roku.

Pomoc finansowa w trudnej sytuacji. Gdzie można się zgłosić?Pomoc finansowa w trudnej sytuacji. Gdzie można się zgłosić?Małgorzata Łaziuk

ZFŚS jest inicjatywą, która może zostać podjęta przez pracodawcę jako forma dodatkowego wsparcia dla pracowników. Wiele większych firm oraz instytucji sektora publicznego decyduje się na utworzenie ZFŚS, aby poprawić warunki pracy oraz życia pracowników. W mniejszych firmach lub w tych, które nie mają takiej możliwości finansowej, ZFŚS może nie istnieć.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!