Zmiana czasu na letni 2023. Znamy daty do 2026 roku

Marzec to czas, kiedy powoli zaczyna zmieniać się pogoda z zimowej na wiosenną, robi się coraz cieplej i bardziej przyjemnie. Bardziej popularne stają się aktywności związane ze spędzaniem wolnych chwil na świeżym powietrzu.

Zmiana czasu na letni 2023. Znamy daty do 2026 roku
  • Małgorzata Łaziuk
  • /
  • 20 marca 2023

Od jakiegoś czasu pojawiają się informacje na temat zrezygnowania z marcowego  i październikowego przestawiania zegarków. Czy takie wiadomości okazały się prawdą? Zapraszamy do przeczytania artykułu — opisujemy w nim czy, a może kiedy nastąpią w kolejnych latach  zmiany czasu?

Kiedy zmiana czasu w 2023 roku?

Na początku warto wspomnieć, że następują one dwa razy do roku. W październiku, przesuwając wskazówki zegara z godziny trzeciej na drugą przechodzi się na czas zimowy, zapewniając sobie dłuższy o godzinę odpoczynek nocny. Marcowa zmiana zapewnia krótszy sen — zegarki przestawiane są także o godzinę — tym razem z 2 na 3.

Nie będzie zniesienia zmiany czasu do 2026 rokuNie będzie zniesienia zmiany czasu do 2026 rokuAnna Malinowska

W roku 2023 pierwsza zmiana czeka nas już za kilka dni — 26 marca. 

Czy w kolejnych latach nastąpi zmiana czasu?

Od wielu lat toczą się dyskusje na temat zasadności zmian czasu. Wiele osób dość mocno odczuwa zawirowania związane ze snem. Może się to okazać zaskakujące, ale warto wiedzieć, że przez kilka dni, może nawet tydzień — dwa może zwiększyć się ryzyko udaru mózgu, czy zawału. Przestawienie się może zająć trochę czasu, a do tego czasu wszyscy mogą odczuwać senność, rozdrażnienie, zmęczenie, a także psychiczne skutki — na przykład związane z obniżeniem koncentracji.

Mówi się, że czasem przyjaznym człowiekowi oraz zgodnym z jego dobową aktywnością jest czas zimowy.

  • rok 2023: 26 marca, 29 października,
  • rok 2024: 31 marca, 30 października,
  • rok 2025: 30 marca, 26 października,
  • rok 2026: 29 marca, 25 października.

Takie daty podaje rozporządzenie Prezesa Rady Ministra z dnia 4 marca 2022 roku. 

Zmiana czasu. Co z pociągami jadącymi w nocy z soboty na niedzielę?Zmiana czasu. Co z pociągami jadącymi w nocy z soboty na niedzielę?Anna Malinowska

Dobrze jest przygotować się do przesunięcia godzin: pozwoli to zachować lepsze samopoczucie. O czym trzeba pamiętać? Przede wszystkim o tym, żeby nie szukać czasu na chwilowe drzemki, czy zauważalnie zwiększać ilości snu w weekend — może to przynieść więcej szkód niż pożytku (z pewnością nie pomoże w uregulowaniu trybu życia).

Dobroczynne skutki mogą mieć zasady wprowadzone, aby poprawić higienę snu, czyli brak wieczornego korzystania ze smartfonów, telewizji (czyli zmniejszenie ilości światła niebieskiego), ograniczenie spożywania pokarmów przed udaniem się do łóżka, ograniczenie spożywania kawy, coca coli, napojów alkoholowych, kofeinowych czy energetycznych. Warto także zasłaniać okna przed snem — pozwoli to uniknąć przedostawania się ulicznego światła do pomieszczenia, w którym się śpi. Bardzo pomocne dla organizmu może okazać się zwiększenie aktywności sportowej,

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!