fb

ZUS: Informacja o stanie konta ubezpieczeniowego w 2020 r. - tylko online!

Jeśli czekasz na listonosza, który tradycyjnie dostarczał Ci biało-zieloną kopertę z „Informacją o stanie konta ubezpieczeniowego” z ZUS (IOSKU), zapomnij o tradycyjnej korespondencji wysyłanej „z automatu” przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W tym roku, w związku z problemami związanymi z zagrożeniem COVID-19 informacje można sprawdzić jedynie w internecie!

ZUS: Informacja o stanie konta ubezpieczeniowego w 2020 r. - tylko online!
  • Michał Górecki
  • /
  • 6 lipca 2020

Nie dostałem listu od ZUS – gdzie znajdę informacje o stanie konta ubezpieczeniowego?

Jak informuje ZUS, „Informacje o stanie konta ubezpieczeniowego” można w tym roku sprawdzać wyłącznie na osobistym profilu na Platformie Usług Elektronicznych (PUE ZUS). Jak zapewnia zakład, każda osoba, która o to wystąpi, otrzyma informację także w formie papierowej. W grę wchodzi przesyłka pocztowa lub odbiór dokumentu papierowego w najbliższej placówce ZUS. Nie będzie jednak automatycznego przesyłania milionów listów do ubezpieczonych.

Pełna informacja obejmuje dane obliczone już po przeprowadzeniu czerwcowej, rocznej waloryzacji składek dotyczącej zarówno ubezpieczenia emerytalnego jak i kapitału początkowego na koncie, a także środków z otwartych funduszy emerytalnych (OFE), które są zapisane na subkoncie.

Jak sprawdzić informacje o stanie konta ubezpieczeniowego?

Zgodnie z informacją zamieszczoną na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, wspomniane informacje można otrzymać na Platformie Usług Elektronicznych (PUE). Zgodnie z instrukcją, należy wejść w „Panel ubezpieczonego”, a w kolejnym kroku, kliknąć w zakładkę „Informacje o stanie konta” i „Informacja za 2019 r.”

Czym jest informacja o stanie konta ubezpieczeniowego w ZUS?

Informacja o stanie Konta Ubezpieczeniowego, określana także skrótem „IOSKU” to jedyne miejsce, w którym znajduje się pełne odwzorowanie stanu naszych środków, które do tej pory zostały zebrane na indywidualnym koncie w ZUS. W przypadku informacji za 2019 rok, mówimy o ich stanie na dzień 31 grudnia 2019 roku. Znajdują się tam zwaloryzowane kwoty kapitału początkowego, a także wpłaconych składek na ubezpieczenie emerytalne w latach 1999 – 2018 r. Jak zapewnia ZUS, bieżąca informacja będzie uwzględniała tegoroczną waloryzację – szczegóły znajdziemy klikając w opcję „stan konta”.

Ile dostanę emerytury?

Zgodnie z dotychczasową praktyką, ZUS przedstawia dodatkowe informacje dla osób, które ukończyły już 35 rok życia. Sporządzona dla nich Informacja o stanie konta ubezpieczeniowego będzie zawierała tzw. symulację hipotetycznej emerytury. Jest ona obliczana na podstawie dotychczasowych danych z konta ubezpieczeniowego, a także konta i subkonta prowadzonego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Tego typu informacje były przesyłane wraz z listem IOSKU, teraz osoby, które w 2019 r. ukończyły 35 lat (i starsze) powinny wejść w zakładkę „Hipotetyczna emerytura”.

Zgodnie z dotychczasową praktyką ZUS przygotowuje takie obliczenia w dwóch wariantach. Pierwszy zakłada, że będziemy pracować aż do osiągnięcia ustawowego wieku emerytalnego (przy uśrednionej wysokości składek z dotychczasowych lat pracy). Drugi wariant przyjmuje mniej korzystną sytuację w której kończymy naszą karierę już teraz i nie będziemy wpłacać kolejnych składek.

Jakie informacje sprawdzę w IOSKU?

Jeśli chcemy sprawdzić składki wpłacone w 2019 roku można zrobić to w zakładce „składki na ubezpieczenie emerytalne w podziale na rok”. Pamiętajmy jednak, że jeśli pozostajemy członkami Otwartych Funduszy Emerytalnych, wspomniane kwoty zostały pomniejszone o tę część, która jest zapisywana na subkoncie i trafia do OFE.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!