2022 rok. Ile umów o dzieło zarejestrowano w ZUS?
Zakład Ubezpieczeń Społecznych opublikował dane dotyczące umów o dzieło. Dzięki temu wiemy, że w 2022 roku w ZUS zarejestrowano 1,7 mln umów o dzieło. Najwięcej z nich zgłaszają płatnicy, którzy prowadzą działalność naukową i techniczną, a także z zakresu informacji i komunikacji. Wystawia się je najczęściej mężczyznom w wieku od 30 do 39 lat.
- Anna Petynia-Kawa
- /
- 22 marca 2023
Jaką liczbę umów o dzieło zawarto w 2022 roku?
Umowę o dzieło płatnik składek zgłasza z pomocą specjalnego formularza RUD. W okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku zarejestrowano 1,17 mln formularzy RUD. Dotyczyły one 1,7 mln takich umów. Informacje o umowie o dzieło przekazało 75,1 tys podmiotów, z czego 72,8 tys byli to płatnicy składek. Na podstawie umowy o dzieło pracę świadczyło 342,6 tys.
Porównano te dane z informacjami z 2021 roku. Okazuje się, że w 2022 roku złożono o 33,9 tys więcej formularzy RUD, jednak zgłoszono na nich o 15,8% mniej umów o dzieło.
Co może być dziełem w umowie o dzieło?Anna Malinowska
Prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS skomentowała ten stan rzeczy: Z danych ZUS wynika, że umowy o dzieło zgłaszane są przede wszystkim przez płatników składek. Najczęściej są to podmioty prowadzące działalność naukową i techniczną oraz w zakresie informacji i komunikacji, które zgłaszają do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego nie więcej niż 9 ubezpieczonych, a ich siedziba mieści się w województwie mazowieckim.
Dodała również informację o tym, na jakie okresy są zawierane umowy o dzieło: Umowy o dzieło w większości przypadków zawierane są na okres nie dłuższy niż 9 dni. Najczęściej osoby wykonujące umowę o dzieło mieszkają w województwie mazowieckim, a największą grupę wykonawców stanowią osoby w wieku 30–39 lat. Umowy o dzieło zawierane są częściej z mężczyznami niż z kobietami. W przypadku cudzoziemców wykazywanych w formularzach RUD najliczniejszą grupą są obywatele Ukrainy.
Z kim zawierano umowy o dzieło? Najpopularniejsze branże
Umowy o dzieło były najczęściej zawierane z mężczyznami, w wieku od 30 do 39 lat. Wykonywali oni projekty z zakresu:
- działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej – 19,61 proc.,
- informacji i komunikacji – 19,29 proc.,
- działalności związanej z kulturą, rozrywką i rekreacją – 13,41 proc.,
- edukacji – 12,56 proc.
Pozostała działalność usługowa to 10,97 proc.
ZUS: od nowego roku, rejestrowanie umów o dzieło będzie obowiązkoweJan Wróblewski
Ile umów o dzieło zawarto z cudzoziemcami?
W tych danych jest 55,1 tys. umów o dzieło z cudzoziemcami. Stanowi to 3,23 proc. wszystkich umów o dzieło. W formularzu RUD można podać kraj pochodzenia, co pozwoliło ustalić odsetek udziału cudzoziemców w umowach o dzieło. Najczęściej byli to obywatele:
- Ukrainy – 42,73 proc.
- Białorusi – 16,7 proc.,
- Niemiec – 3,9 proc.,
- Wielkiej Brytanii – 3,26 proc.,
- Rosji – 3,24 proc.,
- Włoch – 2,12 proc.,
- Francji – 1,94 proc.,
- USA – 1,65 proc.,
- Hiszpanii – 1,56 proc.,
- Czech – 1,44 proc.
Umowa zlecenie. Jak działa, co powinna zawierać?Jan Wróblewski
W jaki sposób składano formularz RUD?
Umowy o dzieło najczęściej zgłaszano z pomocą Platformy Usług Elektronicznych (PUE) Zus. W ten sposób przekazano 1,02 mln formularzy RUD. Pozostałe zostały przekazane do ZUS za pomocą przesyłki pocztowej.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.