Importer zafałszowanych produktów konsumpcyjnych z Ukrainy ukarany

Przedsiębiorca z województwa lubelskiego wprowadził na polski rynek jako produkty konsumpcyjne rzepak techniczny i pszenicę paszową z Ukrainy. Nieuczciwy importer został przez Inspekcję Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych ukarany gigantyczną karą finansową.

Importer zafałszowanych produktów konsumpcyjnych z Ukrainy ukarany
  • Jakub Stasak
  • /
  • 9 kwietnia 2024

Kara o charakterze prewencyjnym

Z opublikowanego w serwisie internetowym Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi komunikatu wynika, że tylko w ciągu kilku ostatnich miesięcy Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych nałożyła sześć podobnych kar finansowych.

Różnego rodzaju próby fałszerstw w obrocie żywnością importowaną zakończyły się dla nieuczciwych podmiotów koniecznością zapłaty od kilkunastu tysięcy do pół miliona złotych.

Kara wymierzona przedsiębiorcy z województwa lubelskiego jest jednak rekordowa, bo ponad trzykrotnie wyższa.

Jakie są założenia Europejskiego Zielonego Ładu?Jakie są założenia Europejskiego Zielonego Ładu?Jakub Stasak

Podczas zorganizowanej w siedzibie resortu specjalnej konferencji prasowej do analizowanego faktu odniósł się m.in. wiceminister Stefan Krajewski:

„Nałożona na importera kara w wysokości ponad 1,5 mln zł jest najwyższą karą za takie fałszerstwo w historii. Jej celem jest prewencja – zniechęcenie nieuczciwych firm do wliczania kary w koszty. Pamiętajmy, że nakładane są też inne, mniejsze kary za próby fałszerstw w obrocie żywnością importowaną”.

Czego dotyczy kara?

Kara ma bezpośredni związek ze sprowadzeniem z Ukrainy i wprowadzeniem na krajowy rynek dwóch partii produktów: około 4 tysięcy ton tzw. rzepaku technicznego oraz około 8 tysięcy ton pszenicy paszowej.

Zafałszowane zostały przy tym nie tylko informacje o przeznaczeniu towaru, ale również o kraju jego pochodzenia – został on bowiem sprzedany jako pochodzący z Polski surowiec konsumpcyjny.

Eksport żywności z Polski — padł nowy rekordEksport żywności z Polski — padł nowy rekordJakub Stasak

O wprowadzeniu ich w błąd niezwłocznie poinformowani zostali nabywcy feralnych płodów rolnych.

Decyzja dotycząca nałożenia na nieuczciwego importera kary finansowej nie jest jeszcze prawomocna, postępowanie karne w tej sprawie prowadzi aktualnie rzeszowska prokuratura.

Jak działa Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych?

Według zapewnień wiceministra Krajewskiego, wszystkie służby kontrolujące napływającą z Ukrainy do Polski żywność, działają obecnie w stanie najwyższej gotowości.

Jeśli dochodzi do jakichkolwiek nadużyć, prowadzą one stosowane postępowania, informują organy ścigania oraz nakładają kary.

Tylko w roku ubiegłym Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych przeprowadziła 82 tysiące kontroli – odsetek pochodzących z Ukrainy towarów, które nie spełniały wymaganych kryteriów jakości, wyniósł zaś zaledwie 1,4%.

Jak rozpoznać polskie produkty?Jak rozpoznać polskie produkty?Anna Petynia-Kawa

Pracownicy Inspekcji, aby działać jak najsprawniej i jak najlepiej chronić konsumentów, nieustannie podnoszą swoje kwalifikacje i stale modyfikują procedury.

Przybliżając kulisy działania kierowanej przez siebie instytucji, główny inspektor JHARS Przemysław Rzodkiewicz podkreślił natomiast:

„Zgodnie z nową praktyką podajemy do wiadomości publicznej, także w mediach społecznościowych IJHARS, informacje o stwierdzeniu nieprawidłowości w obrocie żywnością importowaną […] Kilka dni temu powołałem Zespół ds. Oszustw Żywnościowych. W jego skład wchodzi kilkudziesięciu pracowników IJHARS, Wojewódzkich Inspektoratów i Laboratoriów. Celem pracy Zespołu jest wnikliwa analiza kwestii związanych fałszerstwami, a w tym pomaga nam wymiana wiedzy i doświadczeń”.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!