Jak wygląda procedura zmiany Konstytucji?
Przed kilkoma dniami minęło dokładnie 27 lat od momentu uchwalenia przez Zgromadzenie Narodowe aktualnie obowiązującej Ustawy Zasadniczej. Jak wygląda procedura zmiany Konstytucji? Wyjaśniamy.

- Jakub Stasak
- /
- 8 kwietnia 2024
Konstytucja najwyższym prawem Rzeczypospolitej Polskiej
Aktualnie obowiązująca Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej została uchwalona przez Zgromadzenie Narodowe w dniu 2 kwietnia 1997 roku.
Obywatele przyjęli nową Ustawę Zasadniczą w referendum, które miało miejsce 27 maja, a ówczesny Prezydent Aleksander Kwaśniewski podpisał ją 16 lipca tego samego roku.
Dokument składa się z preambuły oraz trzynastu rozdziałów, obejmujących 243 artykuły.
Prezydenckie weto ustawodawcze — jakie ma konsekwencje?Jakub Stasak
Z rozdziału pierwszego dowiadujemy się między innymi, że:
„Rzeczpospolita Polska jest dobrem wspólnym wszystkich obywateli” (art.1).
„Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej” (art. 2).
„Władza zwierzchnia w Rzeczypospolitej Polskiej należy do Narodu” (art. 4).
„Konstytucja jest najwyższym prawem Rzeczypospolitej Polskiej” (art.8).
Jak wygląda procedura zmiany Konstytucji?
Podmioty uprawnione to przedłożenia projektu ustawy o zmianie Konstytucji to:
• co najmniej 1/5 ustawowej liczby posłów,
• Senat,
• Prezydent Rzeczypospolitej.
Czym jest Rada Gabinetowa?Jakub Stasak
Zmiana Konstytucji następuje w drodze ustawy, uchwalonej w jednakowym brzmieniu przez Sejm, następnie zaś, w terminie nie dłuższym niż 60 dni, przez Senat, z zastrzeżeniem jednak, że pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie Konstytucji odbywa się nie wcześniej niż trzydziestego dnia od dnia przedłożenia Sejmowi tego projektu.
Ustawa o zmianie Konstytucji uchwalana jest przez Sejm większością co najmniej 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów oraz Senat bezwzględną większością głosów (liczba zwolenników takiej decyzji przewyższa łączną liczbę jej przeciwników oraz wstrzymujących się od głosu) w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.
Co niezwykle istotne, uchwalenie przez Sejm ustawy zmieniającej przepisy rozdziałów I („Rzeczpospolita” – artykuły od 1. do 29.), II („Wolności, prawa i obowiązki człowieka i obywatela” – artykuły od 30. do 86.) oraz XII („Zmiana Konstytucji” – artykuł 235.) Konstytucji może odbyć się nie wcześniej niż sześćdziesiątego dnia po pierwszym czytaniu projektu tej ustawy.
W jakich sytuacjach zwoływana jest Rada Bezpieczeństwa Narodowego?Jakub Stasak
Ponadto, jeśli ustawa o zmianie Konstytucji dotyczy tych właśnie rozdziałów, podmioty uprawnione do jej przedłożenia, w terminie 45 dni od dnia uchwalenia ustawy przez Senat, mogą zażądać przeprowadzenia referendum zatwierdzającego.
Stosowny wniosek składany jest wówczas do Marszałka Sejmu, który zarządza niezwłocznie przeprowadzenie referendum w ciągu 60 dni od dnia złożenia wniosku.
Zmiana Konstytucji zostaje przyjęta, jeżeli opowiedziała się za nią większość głosujących.
Następnie, na mocy paragrafu siódmego 235. artykułu Konstytucji:
„Marszałek Sejmu przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej uchwaloną ustawę do podpisu. Prezydent Rzeczypospolitej podpisuje ustawę w ciągu 21 dni od dnia przedstawienia i zarządza jej ogłoszenie w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej”.
Zmiany aktualnie obowiązującej Konstytucji
Analizowana procedura była w kontekście aktualnie obowiązującej Ustawy zasadniczej przeprowadzana dwukrotnie.
Ustawa z dnia 8 września 2006 roku o zmianie Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej obejmowała modyfikację treści artykułu 55.
Wprowadzona została tym samym możliwość ekstradycji obywatela polskiego na wniosek innego państwa lub sądowego organu międzynarodowego w związku z popełnieniem przez niego za granicą czynu, który stanowiłby przestępstwo zarówno za granicą, jak i w Polsce, jeżeli ekstradycję taką dopuszcza ratyfikowana umowa międzynarodowa lub ustawa wykonująca akt prawa stanowionego przez instytucję międzynarodową, której nasz kraj jest członkiem.
Ustawa z dnia 7 maja 2009 roku o zmianie Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej dotyczyła natomiast przesłanek biernego prawa wyborczego.
Na jaką pomoc możesz liczyć w konsulacie?Jakub Stasak
Artykuł 99. zyskał trzeci paragraf, wspomniany przepis stanowi, iż:
„Wybraną do Sejmu lub do Senatu nie może być osoba skazana prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego”.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.